Araç Kış Bakımı

Araç Kış Bakımı

Sıcak havaların yerini zorlu kış koşullarına bıraktığı dönemlerde araç kış bakımı hayati önem taşımaktadır.

Yağmur, kar gibi soğuk hava koşullarıyla beraber zeminde oluşabilecek don ve benzeri durumlara otomobillerin önceden hazırlıklı olması gerekmektedir. Otomobil kış bakımı aracın performansı ve ömrüne katkısı kadar sürüş güvenliğine de doğrudan katkıda bulunmaktadır. Üsküdar Altunizade ve Kısıklı yetkili Bosch Car Service noktası Şahinler Otomotiv’de oto kış bakımı uzman ellerde titizlikle yapılarak, aracınızın her daim güven içerisinde yolda olması sağlanmaktadır.

Kış Bakımında Neler Yapılır?

Kış mevsimine girişle beraber 1 aralık tarihinden itibaren kış lastiklerine geçiş atılması gereken ilk adımdır. Yetkili Bosch Car Service noktalarında aracınızın lastikleri, farları, fren sistemi, fren hidroliği, motor yağı, filtreleri, antifrizi, silecekleri, cam suyu, klima sistemi, aküsü, ön düzeni, amortisörü ve egzozu kontrol edilerek gerekli değişimler gerçekleştirilmektedir.

Araç Kış Bakımı Nasıl Yapılır?

Öncelikle lastiklerin kontrolü yapılarak karlı ve yağışlı yol koşullarına karşı araç hazır hale getirilir. Daha sonrasında silecekler, cam suyu, ve farların bakımı yapılarak kötü hava koşullarında işlevsel olarak çalışmaları sağlanır. Motor yağı kontrolü ve değişimi yapılır, antifriz kullanımı bu noktada çok önem kazanmaktadır. Kaygan zemin şartlarında hayati önem kazanan fren sistemi bakımı gerçekleştirilir. Klima sistemi, akü, ön düzen, amortisör ve egzoz gibi diğer aksamın kontrolüyle birlikte kış arıza kitinin araçlarda hazır halde bulunmasına özen gösterilir.
 

Kışlık Bakımda Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Araba kışlık bakımında araç lastikleri, farları, fren sistemi, fren hidroliği, motor yağı, filtreleri, antifrizi, silecekleri, cam suyu, klima sistemi, aküsü, ön düzeni, amortisörü ve egzozu mutlaka kontrol edilmeli, gerekli değişimler zamanında yapılmalıdır. Bunun yanı sıra araç sahiplerinin arabalarda ilk yardım kiti, kış arıza kiti bulundurmaları zaruri hale gelmektedir. Son olarak araç sahiplerinin araç sigortalarını kontrol etmesi, muhtemel olumsuz durumlarda alınacak hizmetlerden haberdar olması gerekmektedir.

Araç kışlık bakımı ne zaman yapılmalıdır?

1 aralık tarihiyle beraber araçlarda kış lastiği kullanımı zorunlu hale gelmektedir. Araç sahiplerinin sonbahardan kış mevsimine geçişte havaların soğumasını takiben kış bakımını yaptırmaları önerilmektedir. Hava sıcaklık derecelerinin düşüşü ve yağışla beraber kış bakımı bir ihtiyaç haline gelmektedir.

Hangi Markalara Kış Bakımı Yapılmaktadır?

Üsküdar Altunizade ve Kısıklı bölge yetkili Bosch Car Service’i Şahinler Otomotiv’de Peugeot, Seat, Audi, Citroën, Ford, Mercedes – Benz, Skoda, Volkswagen, BMW marka araçlara hizmet verilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kışın Araçta Neler Kontrol Edilmelidir?

Kışın araç lastikleri, farları, fren sistemi, fren hidroliği, motor yağı, filtreleri, antifrizi, silecekleri, cam suyu, klima sistemi, aküsü, ön düzeni, amortisörü, egzozu, ilk yardım ve kış arıza kiti mutlaka kontrol edilmelidir.

Antifriz Kontrolü Ne Zaman Yapılır?

Antifriz sadece sıvının donma değil kaynama noktasını da yukarı çekmektedir. Dolayısıyla kış bakımıyla sınırlı kalmayıp her mevsim antifriz kontrolü gerçekleştirilmelidir.

Akünün Kışın Donmaması İçin Ne Yapılır?

Soğuk havalarla birlikte aküyü aralıklarla çalıştırmak, araç içi sıcaklığını sağlamak ve kapalı, kısmen daha sıcak alanlara aracı park etmek bu konuda alınabilecek tedbirler olarak göze çarpmakta.

Aracın Mekanik Aksamının Donmaması İçin Ne Yapılmalıdır?

Gün içerisinde aracı birkaç saatte bir rölantide çalıştırmak, soğuk havalarda aracı daha az rüzgar alan kapalı alanlarda bulundurmak, akünün şarj ve elektrot seviyesini yüksek tutmak aracın kışın donmaması için yapılacaklar arasındadır.

İlgili Konular

Araç kışlık bakımında neler yapılır?

Araç kışlık bakımında neler yapılır?

Her yetkili Bosch Car Service noktasında olduğu gibi Şahinler Otomotiv’de aracınızın lastikleri, farları, fren sistemi, fren hidroliği, motor yağı, filtreleri, antifrizi, silecekleri, cam suyu, klima sistemi, aküsü, ön düzeni, amortisörü ve egzozu kontrol edilerek gerekli değişimler gerçekleştirilmektedir. Kış lastiklerinin yanında ilk yardım ve kış arıza kitinin araçlarda hazır durumda bulunmasına özen gösterilir. Şahinler Otomotiv’de araç kışlık bakımı üzerine hassasiyetle düşülerek, mümkün olduğunca kısa sürelerde gerçekleştirilmektedir.

Rehbere git

Motor Yağı Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?

Motor yağı, motor içerisindeki hareketli parçaların ve motor yatağının temizliği konusunda çok önemli bir role sahiptir. Hava ve yakıt yoluyla araç motoru içerisine ulaşabilecek toz, kir ve benzeri kirletici partiküller motor aksamı üzerinde zararlı olabilecek tabakalar yaratarak sürtünmeyi artırır. Motor yağı bu kirletici tortul ve tabakaların motor performansını olumsuz yönde etkilemesine engel olur. Motor içerisinde sürtünme sonucu oluşabilecek aşındırmayı önleyen motor yağının periyodik şekilde değiştirilmesi motor performansı üzerinde doğrudan etkili olup, ileride yaş...

Rehbere git
Motor Yağı Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?
Triger Kayışı Ne Zaman Değiştirilmeli?

Triger Kayışı Ne Zaman Değiştirilmeli?

“Camshaft belt” eksantrik mili kayışı, “Timing belt” zamanlama kayışı isimleriyle de anılan triger kayışı, araç motorlarının çalışma düzeni içerisinde hayati önem taşımaktadır. Triger kayışı krank milinden aldığı hareketi eksantrik (kam) miline ileterek, supapların açılıp kapanmasını sağlar.

Rehbere git

Güvenli Sürüş İçin Takip Mesafesinin Önemi

Trafik kazaları oranları güne güne artmaktadır. Bu artışın en büyük sebebi güvenli sürüş konusunda bilgi sahibi olmayan araç sahiplerinin araç kullanmasıdır. Günümüzde basit gibi görünen takip mesafesine bile doğru düzgün bir şekilde riayet edilmemektedir. Bu anlamda takip mesafesinin öneminin kavranması gerekmektedir.

Rehbere git
Güvenli Sürüş İçin Takip Mesafesinin Önemi