Oto Periyodik Bakım

Oto Periyodik Bakım

Periyodik bakım, araç aksamının ve önemli bileşenlerinin düzenli aralıklarla kontrol, bakım ve değişimi işlemidir.

Standart periyodik bakım yılda bir kez olmakla beraber, araç üreticinizin belirlediği aralıklarla ortalama 10.000/15.000/20.000 km’de bir gerçekleştirilmektedir. Bosch garantisiyle, yetkili oto periyodik bakım servisi noktalarımızda aracınızın periyodik bakımlarını gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Periyodik bakımda neler yapılır?

Yetkili oto periyodik bakım servislerimizde aracınızın; motor yağı-yağ filtresi değişimi, hava filtresi değişimi, polen filtresi değişimi, yakıt filtresi değişimi, oto lastik bakımı, akü bakımı, ateşleme bujisi kontrolü, oto fren sistemi kontrolü, far ve aydınlatma kontrolleri, egzoz sistemi ve süspansiyon sistemi kontrolleri gerçekleştirilmektedir.
 

Ne sıklıkla yapılmalıdır?

Benzinli, dizel ve LPG’li araçlarda çeşitlilik göstermesinin yanı sıra periyodik bakım sıklığı, araç marka ve modeline göre de farklı olabilmektedir. Yeni araçlarda ortalama 10.000 ile 20.000 km’de bir şeklinde değişen periyodik bakım sıklığının eski araçlarda 5.000 km’de bir gerçekleştirilmesi önerilmektedir. Elbette süre bazında standart periyodik bakımın yılda en az bir kez mutlaka yapılması gerekmektedir.

Ağır bakım ne zaman yapılır?

Standart periyodik bakımlara göre çok daha detaylı olan ağır bakımda; motor, triger seti, debriyaj seti gibi önemli parçaların test, kontrol ve değişimi yapılır. Araç marka ve modeline göre değişmekle birlikte ağır bakım ortalama 70.000-90.000 km aralığında yapılmaktadır. Elbette şanzıman, baskı balatası gibi parçaların arızasında değişimin gerektiği durumlarda bu süre daha erkene çekilebilmektedir.

Ne Kadar Sürede Biter?

Yetkili Bosch Car Service noktalarında modern ekipmanlarla uzman personel tarafından gerçekleştirilen araç periyodik bakımı ortalama 1-2 saat sürmektedir. Şahinler Otomotiv’de önceden randevu alarak kısa sürelerde aracınızın periyodik bakımını gerçekleştirebilir, sayısız Bosch Car Service ayrıcalığından yararlanabilirsiniz.

Hangi Markalara Çalışırız?

Üsküdar Kısıklı ve Altunizade bölgesi oto periyodik bakım servislerimizde; Peugeot, Seat, Audi, Citroën, Ford, Mercedes – Benz, Skoda, Volkswagen, BMW marka araçların periyodik bakımlarını uzman personelimiz son teknoloji ekipmanları kullanarak, Bosch Car Service garantisi ve Şahinler Otomotiv güvencesiyle yerine getirmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Motor bakımı kaç km´de yapılır?

Ortalama standartlarda dizel araçlarda 10.000, benzinli araçlarda 15.000 km’de motor bakımı tavsiye edilmektedir.

Araçlara kaç binde bakım yapılır?

Genel olarak benzinli araçlara 15.000 km’de bir, dizel araçlara 10.000 km’de bir bakım işlemi önerilmektedir. 

Her periyodik bakımda ne değiştirilir?

Her periyodik bakımda araçlarda motor yağı, yağ filtresi, hava filtresi, polen filtresi değişimi yapılmaktadır.

60 bin bakımında neler yapılır?

Standart periyodik bakımda uygulanan işlemlere ek olarak 60 bin bakımında; buji, alternatör kayışı, otomatik şanzıman yağı ve filtresi değişimi gerçekleştirilir.

Araç 10 bin bakımında neler yapılır?

Araç 10 bin bakımında standart periyodik bakım prosedürleri gerçekleştirilir. Bu işlemler; motor yağı, yağ filtresi, hava filtresi, polen filtresi değişimi olarak listelenebilir.

İlgili Konular

Motor Yağı Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?

Motor Yağı Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?

Motor yağı, motor içerisindeki hareketli parçaların ve motor yatağının temizliği konusunda çok önemli bir role sahiptir. Hava ve yakıt yoluyla araç motoru içerisine ulaşabilecek toz, kir ve benzeri kirletici partiküller motor aksamı üzerinde zararlı olabilecek tabakalar yaratarak sürtünmeyi artırır. Motor yağı bu kirletici tortul ve tabakaların motor performansını olumsuz yönde etkilemesine engel olur. Motor içerisinde sürtünme sonucu oluşabilecek aşındırmayı önleyen motor yağının periyodik şekilde değiştirilmesi motor performansı üzerinde doğrudan etkili olup, ileride yaş...

Rehbere git

Uzun Ömürlü Akü İçin İpuçları

Araçlarda elektrik enerjisini depolayıp ilgili parçalara ulaştırmakla sorumlu akünün araç marş motorunun çalışmasında da önemli bir rolü vardır. Motorlu taşıtlarda bu denli kritik görevleri olan akünün ömrünü atılacak birkaç adımla uzatmak mümkün.

Rehbere git
 Uzun Ömürlü Akü İçin İpuçları
Triger Kayışı Ne Zaman Değiştirilmeli?

Triger Kayışı Ne Zaman Değiştirilmeli?

“Camshaft belt” eksantrik mili kayışı, “Timing belt” zamanlama kayışı isimleriyle de anılan triger kayışı, araç motorlarının çalışma düzeni içerisinde hayati önem taşımaktadır. Triger kayışı krank milinden aldığı hareketi eksantrik (kam) miline ileterek, supapların açılıp kapanmasını sağlar.

Rehbere git

Kusurlu Amortisörler Görevini Yerine Getiremediğinden

Lastik kalitesi veya zemin durumu aracın yola tutunmasını zorlaştırmaktadır. Yol tutuş özelliğinin etkilenmesine sebep olan pek çok faktör vardır. Kusurlu amortisörler görevini yerine getirmediğinden aracın yola tutunmasını zorlaştırmaktadır. Bu duruma sebep olan ise lastiklerin aşırı derece aşınmasıdır. Amortisörlerin işlevini yerine getirmemesi lastiğin yüzeyinde aşınmaların oluşmasına sebep olmaktadır. Lastiğin yüzeyinde oluşan bu aşınma ve yıpranmalar aracın yol tutuş özelliğinin kaybetmesine sebep olmaktadır. Lastiğin kaliteli olması bile, yol tutuş özelliğini ...

Rehbere git
Kusurlu Amortisörler Görevini Yerine Getiremediğinden