Oto Periyodik Bakım

Oto Periyodik Bakım

Periyodik bakım, araç aksamının ve önemli bileşenlerinin düzenli aralıklarla kontrol, bakım ve değişimi işlemidir.

Standart periyodik bakım yılda bir kez olmakla beraber, araç üreticinizin belirlediği aralıklarla ortalama 10.000/15.000/20.000 km’de bir gerçekleştirilmektedir. Bosch garantisiyle, yetkili oto periyodik bakım servisi noktalarımızda aracınızın periyodik bakımlarını gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Periyodik bakımda neler yapılır?

Yetkili oto periyodik bakım servislerimizde aracınızın; motor yağı-yağ filtresi değişimi, hava filtresi değişimi, polen filtresi değişimi, yakıt filtresi değişimi, oto lastik bakımı, akü bakımı, ateşleme bujisi kontrolü, oto fren sistemi kontrolü, far ve aydınlatma kontrolleri, egzoz sistemi ve süspansiyon sistemi kontrolleri gerçekleştirilmektedir.
 

Ne sıklıkla yapılmalıdır?

Benzinli, dizel ve LPG’li araçlarda çeşitlilik göstermesinin yanı sıra periyodik bakım sıklığı, araç marka ve modeline göre de farklı olabilmektedir. Yeni araçlarda ortalama 10.000 ile 20.000 km’de bir şeklinde değişen periyodik bakım sıklığının eski araçlarda 5.000 km’de bir gerçekleştirilmesi önerilmektedir. Elbette süre bazında standart periyodik bakımın yılda en az bir kez mutlaka yapılması gerekmektedir.

Ağır bakım ne zaman yapılır?

Standart periyodik bakımlara göre çok daha detaylı olan ağır bakımda; motor, triger seti, debriyaj seti gibi önemli parçaların test, kontrol ve değişimi yapılır. Araç marka ve modeline göre değişmekle birlikte ağır bakım ortalama 70.000-90.000 km aralığında yapılmaktadır. Elbette şanzıman, baskı balatası gibi parçaların arızasında değişimin gerektiği durumlarda bu süre daha erkene çekilebilmektedir.

Ne Kadar Sürede Biter?

Yetkili Bosch Car Service noktalarında modern ekipmanlarla uzman personel tarafından gerçekleştirilen araç periyodik bakımı ortalama 1-2 saat sürmektedir. Şahinler Otomotiv’de önceden randevu alarak kısa sürelerde aracınızın periyodik bakımını gerçekleştirebilir, sayısız Bosch Car Service ayrıcalığından yararlanabilirsiniz.

Hangi Markalara Çalışırız?

Üsküdar Kısıklı ve Altunizade bölgesi oto periyodik bakım servislerimizde; Peugeot, Seat, Audi, Citroën, Ford, Mercedes – Benz, Skoda, Volkswagen, BMW marka araçların periyodik bakımlarını uzman personelimiz son teknoloji ekipmanları kullanarak, Bosch Car Service garantisi ve Şahinler Otomotiv güvencesiyle yerine getirmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Motor bakımı kaç km´de yapılır?

Ortalama standartlarda dizel araçlarda 10.000, benzinli araçlarda 15.000 km’de motor bakımı tavsiye edilmektedir.

Araçlara kaç binde bakım yapılır?

Genel olarak benzinli araçlara 15.000 km’de bir, dizel araçlara 10.000 km’de bir bakım işlemi önerilmektedir. 

Her periyodik bakımda ne değiştirilir?

Her periyodik bakımda araçlarda motor yağı, yağ filtresi, hava filtresi, polen filtresi değişimi yapılmaktadır.

60 bin bakımında neler yapılır?

Standart periyodik bakımda uygulanan işlemlere ek olarak 60 bin bakımında; buji, alternatör kayışı, otomatik şanzıman yağı ve filtresi değişimi gerçekleştirilir.

Araç 10 bin bakımında neler yapılır?

Araç 10 bin bakımında standart periyodik bakım prosedürleri gerçekleştirilir. Bu işlemler; motor yağı, yağ filtresi, hava filtresi, polen filtresi değişimi olarak listelenebilir.

İlgili Konular

Araçta Buji Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Araçta Buji Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Motorun bir bölümü olan buji, değiştirilmeden sadece temizlikle düzeltilmektedir. Ancak temizlik işlemleri

Rehbere git

Yerli Otomobil Togg´un İşinde Uzman: Togg Yetkili Servisi

Türkiye´nin gururu, yerli elektrikli otomobil üreticisi Togg, üstün teknolojisi ve çevre dostu özellikleriyle dikkat çekiyor. Ülke genelindeki müşterilerine kesintisiz hizmet sunabilmek için Togg Yetkili Servisi ve Üsküdar Togg Servisi gibi oto servis noktalarını kurmuştur.

Rehbere git
Yerli Otomobil Togg´un İşinde Uzman: Togg Yetkili Servisi
Kusurlu Amortisörler Görevini Yerine Getiremediğinden

Kusurlu Amortisörler Görevini Yerine Getiremediğinden

Lastik kalitesi veya zemin durumu aracın yola tutunmasını zorlaştırmaktadır. Yol tutuş özelliğinin etkilenmesine sebep olan pek çok faktör vardır. Kusurlu amortisörler görevini yerine getirmediğinden aracın yola tutunmasını zorlaştırmaktadır. Bu duruma sebep olan ise lastiklerin aşırı derece aşınmasıdır. Amortisörlerin işlevini yerine getirmemesi lastiğin yüzeyinde aşınmaların oluşmasına sebep olmaktadır. Lastiğin yüzeyinde oluşan bu aşınma ve yıpranmalar aracın yol tutuş özelliğinin kaybetmesine sebep olmaktadır. Lastiğin kaliteli olması bile, yol tutuş özelliğini ...

Rehbere git

Oto sanayi sitesi

Oto sanayi sitesi, marka model ayırmadan her aracın teknik ve mekanik bakımları ile ayrıntılı olarak ilgilenen araç bakım merkezidir. Bu merkezde araçların ihtiyaçlarına yönelik her türlü bölüm aktif olarak çalışmaktadır.

Rehbere git
Oto sanayi sitesi