Oto Lastik

Oto Lastik

Lastikler aracın zeminle temas halindeki tek parçası olup, sürekli sürtünme ve aşınmaya uğramaktadır. Aracın elektronik güvenlik sistemleri ne kadar sağlıklı çalışırsa çalışsın yol tutuşu iyi olmayan lastikler emniyetsiz bir sürüş deneyimine yol açacaktır.

Yalnızca frenleme durumlarında değil lastiklerin yol tutuşu, hareket halinde de araç güvenliği ve performansı üzerinde etkili olmaktadır. Yakıt tüketimini olumsuz yönde etkilemesinin yanında yanlış lastik kullanımı araç iç aksamlarında da zorlanma sonucu oluşacak hasarlara yol açabilmektedir. Lastik seçimi yapılırken bir dizi kontrol işlemi uygulanmalıdır. Bu kontrol işlemleri; hava basıncı kontrolü, şekil kontrolü, hasar kontrolü ve diş derinliği kontrolü olarak sıralanabilir. Lastiklerde kalıcı bir hasar mevcut değilse 5 yıl sonra kontrolden geçmesi gerekmektedir. Üretim tarihi üzerinden 10 yıl geçmiş lastiklerin de değiştirilmesi tavsiye edilir. Lastik seçiminde uygun ebatlı lastiklerin seçilmesi, lastiğin kalitesi ve uzun ömürlü olması, yakıt tasarrufunu artıracak lastiklerin tercih edilmesi, mevsim koşullarına uygun lastiklerin kullanılması gibi etmenler de önemli olmaktadır. Lastik bakımında göz ardı edilmemesi gereken bir nokta da rot balans ayarıdır. Rot balans ayarı direksiyon serbest konumdayken aracın sağa veya sola kaymasını önleyen, aracın tekerleklerinin dengeli bir hizada bulunmasını sağlayan bakım işlemidir. Rot balans ayarı 6 ayda bir veya yeni lastikılması, lastiklerin yer değiştirilmesi durumlarında mutlaka yapılmalıdır. Lastiklerin yer değiştirilmesi uygulaması, farklı aşınma noktalarına sahip ön ve arka lastiklerin birbirleriyle değiştirilerek, lastik ömrünün uzatılması amaçlanan bir işlemdir. 10.000 km’de bir bu değişimin yapılması önerilir. Lastik ömrünü artırıcı düzenlemelerden biri de fren ayarlarının kontrolü olmaktadır. Doğru fren gücü ayarı yapılması lastiklerin aşınmasını önleyecektir. Üsküdar oto lastik değişim merkezi olarak birime sahip olan bosch teknik servis ile size doğu hizmet vermek için gerekli testerimizi bilgisayarlı ortamlarda yapmaktayız. Oto periyodik bakım işlemlerinizde lastik bakımlarınızı mutlaka yatırmayı unutmayın.
 
Bosch Car Service aracınızda lastik bakımlarını gerçekleştirerek, sürüş güvenliğinizi, taşıt performansınızı, kullanım konforunuzu üst seviyelere çekmektedir. Lastiklerinizin balans ayarı ve hizalama işlemi kadar diş derinliği kontrolünde de hassas ölçümlerle doğru adımları atmanıza yardımcı olmaktayız. Lastik sırtında ana kanallar boyunca uzanan sırt aşınma göstergelerinin kontrolü, lastik diş derinliği tespitiyle lastik ömrünüz hakkında size doğru bilgileri sunmaktayız. Şahinler Otomotiv , Üsküdar Bosch Car service hizmetlerini  Altunizade, Kısıklı bölgelerine sunarak, lastik bakım & onarımında da araç sahiplerinin ihtiyaçlarına yanıt vermektedir.
 
 

İlgili Konular

Araç kışlık bakımında neler yapılır?

Araç kışlık bakımında neler yapılır?

Her yetkili Bosch Car Service noktasında olduğu gibi Şahinler Otomotiv’de aracınızın lastikleri, farları, fren sistemi, fren hidroliği, motor yağı, filtreleri, antifrizi, silecekleri, cam suyu, klima sistemi, aküsü, ön düzeni, amortisörü ve egzozu kontrol edilerek gerekli değişimler gerçekleştirilmektedir. Kış lastiklerinin yanında ilk yardım ve kış arıza kitinin araçlarda hazır durumda bulunmasına özen gösterilir. Şahinler Otomotiv’de araç kışlık bakımı üzerine hassasiyetle düşülerek, mümkün olduğunca kısa sürelerde gerçekleştirilmektedir.

Rehbere git

Oto sanayi sitesi

Oto sanayi sitesi, marka model ayırmadan her aracın teknik ve mekanik bakımları ile ayrıntılı olarak ilgilenen araç bakım merkezidir. Bu merkezde araçların ihtiyaçlarına yönelik her türlü bölüm aktif olarak çalışmaktadır.

Rehbere git
Oto sanayi sitesi
Kusurlu Amortisörler Görevini Yerine Getiremediğinden

Kusurlu Amortisörler Görevini Yerine Getiremediğinden

Lastik kalitesi veya zemin durumu aracın yola tutunmasını zorlaştırmaktadır. Yol tutuş özelliğinin etkilenmesine sebep olan pek çok faktör vardır. Kusurlu amortisörler görevini yerine getirmediğinden aracın yola tutunmasını zorlaştırmaktadır. Bu duruma sebep olan ise lastiklerin aşırı derece aşınmasıdır. Amortisörlerin işlevini yerine getirmemesi lastiğin yüzeyinde aşınmaların oluşmasına sebep olmaktadır. Lastiğin yüzeyinde oluşan bu aşınma ve yıpranmalar aracın yol tutuş özelliğinin kaybetmesine sebep olmaktadır. Lastiğin kaliteli olması bile, yol tutuş özelliğini ...

Rehbere git

Araçta Buji Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Motorun bir bölümü olan buji, değiştirilmeden sadece temizlikle düzeltilmektedir. Ancak temizlik işlemleri

Rehbere git
Araçta Buji Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?