Oto Lastik

Oto Lastik

Lastikler aracın zeminle temas halindeki tek parçası olup, sürekli sürtünme ve aşınmaya uğramaktadır. Aracın elektronik güvenlik sistemleri ne kadar sağlıklı çalışırsa çalışsın yol tutuşu iyi olmayan lastikler emniyetsiz bir sürüş deneyimine yol açacaktır.

Yalnızca frenleme durumlarında değil lastiklerin yol tutuşu, hareket halinde de araç güvenliği ve performansı üzerinde etkili olmaktadır. Yakıt tüketimini olumsuz yönde etkilemesinin yanında yanlış lastik kullanımı araç iç aksamlarında da zorlanma sonucu oluşacak hasarlara yol açabilmektedir. Lastik seçimi yapılırken bir dizi kontrol işlemi uygulanmalıdır. Bu kontrol işlemleri; hava basıncı kontrolü, şekil kontrolü, hasar kontrolü ve diş derinliği kontrolü olarak sıralanabilir. Lastiklerde kalıcı bir hasar mevcut değilse 5 yıl sonra kontrolden geçmesi gerekmektedir. Üretim tarihi üzerinden 10 yıl geçmiş lastiklerin de değiştirilmesi tavsiye edilir. Lastik seçiminde uygun ebatlı lastiklerin seçilmesi, lastiğin kalitesi ve uzun ömürlü olması, yakıt tasarrufunu artıracak lastiklerin tercih edilmesi, mevsim koşullarına uygun lastiklerin kullanılması gibi etmenler de önemli olmaktadır. Lastik bakımında göz ardı edilmemesi gereken bir nokta da rot balans ayarıdır. Rot balans ayarı direksiyon serbest konumdayken aracın sağa veya sola kaymasını önleyen, aracın tekerleklerinin dengeli bir hizada bulunmasını sağlayan bakım işlemidir. Rot balans ayarı 6 ayda bir veya yeni lastikılması, lastiklerin yer değiştirilmesi durumlarında mutlaka yapılmalıdır. Lastiklerin yer değiştirilmesi uygulaması, farklı aşınma noktalarına sahip ön ve arka lastiklerin birbirleriyle değiştirilerek, lastik ömrünün uzatılması amaçlanan bir işlemdir. 10.000 km’de bir bu değişimin yapılması önerilir. Lastik ömrünü artırıcı düzenlemelerden biri de fren ayarlarının kontrolü olmaktadır. Doğru fren gücü ayarı yapılması lastiklerin aşınmasını önleyecektir. Üsküdar oto lastik değişim merkezi olarak birime sahip olan bosch teknik servis ile size doğu hizmet vermek için gerekli testerimizi bilgisayarlı ortamlarda yapmaktayız. Oto periyodik bakım işlemlerinizde lastik bakımlarınızı mutlaka yatırmayı unutmayın.
 
Bosch Car Service aracınızda lastik bakımlarını gerçekleştirerek, sürüş güvenliğinizi, taşıt performansınızı, kullanım konforunuzu üst seviyelere çekmektedir. Lastiklerinizin balans ayarı ve hizalama işlemi kadar diş derinliği kontrolünde de hassas ölçümlerle doğru adımları atmanıza yardımcı olmaktayız. Lastik sırtında ana kanallar boyunca uzanan sırt aşınma göstergelerinin kontrolü, lastik diş derinliği tespitiyle lastik ömrünüz hakkında size doğru bilgileri sunmaktayız. Şahinler Otomotiv , Üsküdar Bosch Car service hizmetlerini  Altunizade, Kısıklı bölgelerine sunarak, lastik bakım & onarımında da araç sahiplerinin ihtiyaçlarına yanıt vermektedir.
 
 

İlgili Konular

Motor Yağı Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?

Motor Yağı Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?

Motor yağı, motor içerisindeki hareketli parçaların ve motor yatağının temizliği konusunda çok önemli bir role sahiptir. Hava ve yakıt yoluyla araç motoru içerisine ulaşabilecek toz, kir ve benzeri kirletici partiküller motor aksamı üzerinde zararlı olabilecek tabakalar yaratarak sürtünmeyi artırır. Motor yağı bu kirletici tortul ve tabakaların motor performansını olumsuz yönde etkilemesine engel olur. Motor içerisinde sürtünme sonucu oluşabilecek aşındırmayı önleyen motor yağının periyodik şekilde değiştirilmesi motor performansı üzerinde doğrudan etkili olup, ileride yaş...

Rehbere git

Araçta Buji Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Motorun bir bölümü olan buji, değiştirilmeden sadece temizlikle düzeltilmektedir. Ancak temizlik işlemleri

Rehbere git
Araçta Buji Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Kusurlu Amortisörler Görevini Yerine Getiremediğinden

Kusurlu Amortisörler Görevini Yerine Getiremediğinden

Lastik kalitesi veya zemin durumu aracın yola tutunmasını zorlaştırmaktadır. Yol tutuş özelliğinin etkilenmesine sebep olan pek çok faktör vardır. Kusurlu amortisörler görevini yerine getirmediğinden aracın yola tutunmasını zorlaştırmaktadır. Bu duruma sebep olan ise lastiklerin aşırı derece aşınmasıdır. Amortisörlerin işlevini yerine getirmemesi lastiğin yüzeyinde aşınmaların oluşmasına sebep olmaktadır. Lastiğin yüzeyinde oluşan bu aşınma ve yıpranmalar aracın yol tutuş özelliğinin kaybetmesine sebep olmaktadır. Lastiğin kaliteli olması bile, yol tutuş özelliğini ...

Rehbere git

Güvenli Sürüş İçin Takip Mesafesinin Önemi

Trafik kazaları oranları güne güne artmaktadır. Bu artışın en büyük sebebi güvenli sürüş konusunda bilgi sahibi olmayan araç sahiplerinin araç kullanmasıdır. Günümüzde basit gibi görünen takip mesafesine bile doğru düzgün bir şekilde riayet edilmemektedir. Bu anlamda takip mesafesinin öneminin kavranması gerekmektedir.

Rehbere git
Güvenli Sürüş İçin Takip Mesafesinin Önemi