Motor

Motor

Motor araçlarda yakıttan elde edilen kimyasal enerjiyi ısıya çevirerek aracın tekerleklerine hareket gücünü veren çok önemli bir parçadır.

Motor bir arabanın kalbidir demek bu nedenle yanlış olmayacaktır. Dolayısıyla motor onarım ve motor bakımı tüm araç sahipleri tarafından dikkatle yaklaşılan bir konudur. Düzenli aralıklarla yapılan bakımlarda motor yağı ve yağ filtresi değişimi ile otomobilinizin motor performansı yüksek tutulabilmektedir. Bosch Car Service noktalarında olağan bakımların yanında motor tamiri ve değişimi hizmetleri de detaylı incelemeler sonrasında gerçekleştirilmektedir. Araç bakım onarım hizmetleri alanında yıların tecrübesi ile sizlere hizmet vermekteyiz.

Motor tamirinde neler yapılır?

Motor tamiri detaylı ve uzmanlık gerektiren bir işlemdir.Bundan ötürü aracın en temel parçası konumundaki motorun tamiri güvenilir, bu konuda donanıma sahip yerlerde gerçekleştirilmelidir. Bilgisayarlı arıza tespiti ile isabetli işlemler yapabilmek kolaylaşmıştır. Bosch Car Service noktaları bu konuda araç sahiplerinin içini rahatlatacak son teknoloji ekipmanları, eğitimli teknik personeli ve Bosch garanti ayrıcalıklarıyla hizmet vermektedir. Bosch oto bakım servislerinde arabanızın motor tamiri yapılırken yağ ve yağ filtresi, hava filtresi, polen filtresi, yakıt filtresi, motor soğutma sistemlerinin kontrolü ve değişimi yapılmaktadır.

Motor Yağı Değişimi Neden Önemlidir?

Motor yağı, araç motor bloğu aksamının sürtünerek aşınmasını önlemenin yanında temizliğinden ve ısı dengesinin sağlanmasından sorumludur. Bu nedenle motorun yüksek performansla sağlıklı şekilde çalışması için yağ değişiminin zamanında yapılması büyük önem taşımaktadır. Motor yağının işlevini yerine getiremediği durumlarda maliyetli motor arızalarının da önü açılmış olur.

Motor Yağı Ne zaman Değişmelidir?

Motor yağı otomobillerde her bileşende olduğu gibi belirli bir ömre sahiptir. Bu ömrü kullanım alışkanlıkları, yol/hava koşulları, kat edilen mesafeler doğrudan etkilemektedir.  Motor yağının süre bazında yılda en az bir kez yenilenmesi gerekmektedir. Bunun yanında araç üreticilerince eski araçlarda 5.000 km, yeni araçlarda ise ortalama 10.000 km, azami 20.000 km’de bir motor yağı değişimi yapılması tavsiye edilmektedir. Elbette motor yağı değişimi kadar aynı esnada yağ filtresinin de yenilenmesi, motor içi temizliği için çok faydalı olmaktadır.

Motor Arıza Teşhis Ederken Dikkat Edilecekler

Günümüzde otomobil endüstrisindeki ileri yönlü gelişmeler sayesinde araçlarda elektronik sistemler çok daha detaylı ve kapsayıcı hale gelmiştir. Bu nedenle motor arızası teşhisi bu konuda güncel eğitimlere sahip kişilerce doğru teknolojik ekipmanlarla gerçekleştirilmelidir. Bosch Car Service yetkili oto bakım servislerinde donanımlı teknik personelimiz diagnostik arıza tespit cihazlarıyla motor arızalarını teşhis edebilmektedir. Oto bilgisayarlı arıza tespit uygulamasıyla aracınızda gözden kaçabilecek elektronik ve mekanik tüm sorunlar dikkatle incelenebilmektedir.

Hangi Marka Araçlara Motor Tamiri Yaparız

Üsküdar Altunizade ve Kısıklı bölge yetkili Bosch Car Service’i Şahinler Otomotiv’de Peugeot, Seat, Audi, Citroën, Ford, Mercedes – Benz, Skoda, Volkswagen, BMW marka araçların motor tamiri gerçekleştirilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Araç motoru değişimi nasıl yapılır?

Araç motorunun kullanılamaz hale gelmesi durumunda 0 km motorla ya da hurdaya ayrılmış araçlardan alınan 2. El yedek parça motorlarla değişim işlemi yapılır.
 

Araba motoru ne zaman değişir?

Araç motoru işlevini yerine getiremez hale geldiği durumlarda değişime ihtiyaç duyar. Bu süre kullanım alışkanlıklarına göre değişmekle birlikte 500.000/600.000 km’lere kadar çıkabilmektedir.

Yağ değişimi yapılmazsa ne olur?

Yağ değişimi düzenli olarak yapılmazsa, motor kirleticiler ve ısı kaynaklı olarak hasar görecek, araç motorunda istenmeyen arızalar ortaya çıkacaktır.

Yağ değişim zamanı nasıl anlaşılır?

Araç gösterge panelindeki ikaz ışığının yanında, yağ kontrol çubuğuna bakılarak yağ değişim zamanı hakkında fikir sahibi olunabilmektedir. Eğer yağ seviyesi düşük veya yağın rengi ve kıvamı koyulaşmışsa, motor yağının değişimi gerçekleştirilmelidir.

Araç motorunun bittiğini nasıl anlarız?

Aracın yağ yakması, egzozdan yoğun duman/yağ çıkması, sarsıntılı ve düzensiz çalışma gibi durumlar araç motorunun bittiğine işaret edebilmektedir. Bu gibi durumlarda aracı yetkili oto servis noktalarına götürerek, kontrollerini gerçekleştirmek en doğru tercih olacaktır.

İlgili Konular

Güvenli Sürüş İçin Takip Mesafesinin Önemi

Güvenli Sürüş İçin Takip Mesafesinin Önemi

Trafik kazaları oranları güne güne artmaktadır. Bu artışın en büyük sebebi güvenli sürüş konusunda bilgi sahibi olmayan araç sahiplerinin araç kullanmasıdır. Günümüzde basit gibi görünen takip mesafesine bile doğru düzgün bir şekilde riayet edilmemektedir. Bu anlamda takip mesafesinin öneminin kavranması gerekmektedir.

Rehbere git

Motor Yağı Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?

Motor yağı, motor içerisindeki hareketli parçaların ve motor yatağının temizliği konusunda çok önemli bir role sahiptir. Hava ve yakıt yoluyla araç motoru içerisine ulaşabilecek toz, kir ve benzeri kirletici partiküller motor aksamı üzerinde zararlı olabilecek tabakalar yaratarak sürtünmeyi artırır. Motor yağı bu kirletici tortul ve tabakaların motor performansını olumsuz yönde etkilemesine engel olur. Motor içerisinde sürtünme sonucu oluşabilecek aşındırmayı önleyen motor yağının periyodik şekilde değiştirilmesi motor performansı üzerinde doğrudan etkili olup, ileride yaş...

Rehbere git
Motor Yağı Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?
Triger Kayışı Ne Zaman Değiştirilmeli?

Triger Kayışı Ne Zaman Değiştirilmeli?

“Camshaft belt” eksantrik mili kayışı, “Timing belt” zamanlama kayışı isimleriyle de anılan triger kayışı, araç motorlarının çalışma düzeni içerisinde hayati önem taşımaktadır. Triger kayışı krank milinden aldığı hareketi eksantrik (kam) miline ileterek, supapların açılıp kapanmasını sağlar.

Rehbere git

Yerli Otomobil Togg´un İşinde Uzman: Togg Yetkili Servisi

Türkiye´nin gururu, yerli elektrikli otomobil üreticisi Togg, üstün teknolojisi ve çevre dostu özellikleriyle dikkat çekiyor. Ülke genelindeki müşterilerine kesintisiz hizmet sunabilmek için Togg Yetkili Servisi ve Üsküdar Togg Servisi gibi oto servis noktalarını kurmuştur.

Rehbere git
Yerli Otomobil Togg´un İşinde Uzman: Togg Yetkili Servisi