Egzoz Emisyon
Egzoz Emisyon

Egzoz Emisyon

Egzoz emisyonu motorlu araçlarda yakıtın silindirlerde yanması sonucu kimyasal gazların oluşumu ve egzoz aracılığıyla dışarı atılarak atmosfere karışmasını ifade eden bir terimdir.

Elbette bu kimyasal gazlar atmosfere karışarak çevre kirliliğine sebep olmanın yanı sıra insan ve diğer canlıların sağlığına tehdir oluşturmaktadır. Araçlarda egzoz aracılığıyla atmosfere atılan kimyasal gaz ve parçacıkların kütlesel ve oransal olarak hesaplanmasına ise egzoz emisyon ölçümü denilmektedir. Egzoz emisyon ölçümünün temel amacı araçlardan atmosfere karışan bu zararlı gaz ve partiküllerin kontrolünü yaparak, çevre kirliliğini en aza indirmektir. Gün geçtikçe daha önemli bir endişe haline gelen çevre kirliliği ve iklim krizi atık gazların optimize edilmesini gerektirmektedir. Dizel yakıtlı taşıtlarda benzinli araçlarda olduğu gibi hidrokarbon, karbon monoksit, azot oksit salınımının yanında atmosfere zararlı partiküllerin atılması da söz konusudur. Egzoz emisyon ölçümü tüm bu nedenlerden ötürü trafiğe çıkacak motorlu taşıtlar için yönetmelikler zorunlu kılınmaktadır. Emisyon ölçümü araç muayenelerinde rölantide ve yüksek devirde ayrı ayrı test edilerek, trafiğe çıkmaya uygun olup olmadıklarına karar verilmektedir. Kanunlarla belirlenen seviyelerin üzerinde kirleticilik oranına sahip araçlar bu konuda trafiğe çıkamaz olarak değerlendiriliyor. Trafik denetlemelerinde emisyon testinden sınıfta kalmış ya da emisyon testi yapılmamış araçlar maddi yaptırımlarla cezalandırılmaktadır. Egzoz emisyon testi ülkemizde yalnızca, 81 ilde bulunan TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında gerçekleştirilebilmektedir.

Üsküdar egzoz emisyon ölçümü için emisyon testi yapılacak aracın tescil ve trafik belgesi, motorlu taşıt egzoz emisyon ruhsatı, araç sahibinin T.C. Kimlik numarasını gösteren nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaportu gibi gerekli belgelerin hazır bulundurulması gerekmektedir. Ayrıca TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında egzoz emisyon ölçümü yaptırabilmek için önceden randevu almak gerekmektedir. Üsküdar Altunizade, Kısıklı bölgelerine gelerek araç muayene öncesi bakımını yaptırabilir, otomobilinizin egzoz emisyon ölçümü öncesi kontrollerini gerçekleştirebilirsiniz. Bosch Car Service Şahinler Otomotiv’de aracınızın egzozunda bulunabilecek çatlak, delik gibi hasarların bakım & onarımı yapılarak, egzoz emisyon testinden başarıyla geçmesi sağlanmaktadır. Ayrıca Bosch Car Service noktalarında katalitik konvertör ve dizel partikül filtresi bakım ve değişimi yapılarak, egzoz emisyonu standart seviyelere düşürülebilmektedir.

Egzoz Emisyon Yasal Zorunluluğu

Trafik denetimlerinde emisyon testinden sınıfta kalmış ya da emisyon testi yapılmamış araçlar maddi yaptırımlarla cezalandırılmaktadır. Egzoz emisyon testi ülkemizde yalnızca, 81 ilde bulunan TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında gerçekleştirilebilmektedir. Egzoz emisyon ölçümü için emisyon testi yapılacak aracın tescil ve trafik belgesi, motorlu taşıt egzoz emisyon ruhsatı, araç sahibinin T.C. Kimlik numarasını gösteren nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaportu gibi gerekli belgelerin hazır bulundurulması gerekmektedir. Ayrıca TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında egzoz emisyon ölçümü yaptırabilmek için önceden randevu almak gerekmektedir. Üsküdar Altunizade, Kısıklı bölgelerine gelerek araç muayene öncesi bakımını yaptırabilir, otomobilinizin egzoz emisyon ölçümü öncesi kontrollerini gerçekleştirebilirsiniz. Bosch Car Service Şahinler Otomotiv’de aracınızın egzozunda bulunabilecek çatlak, delik gibi hasarların bakım & onarımı yapılarak, egzoz emisyon testinden başarıyla geçmesi sağlanmaktadır. Ayrıca Bosch Car Service Üsküdar Oto Servis  noktalarında katalitik konvertör ve dizel partikül filtresi bakım ve değişimi yapılarak, egzoz emisyonu standart seviyelere düşürülebilmektedir.

İlgili Konular

Aks Arızası Belirtileri

Aks Arızası Belirtileri

Rehbere git

Abs Beyni Tamiri

Rehbere git
Abs Beyni Tamiri
Egzoz Muayene Ücreti

Egzoz Muayene Ücreti

Rehbere git

Uzun Ömürlü Akü İçin İpuçları

Araçlarda elektrik enerjisini depolayıp ilgili parçalara ulaştırmakla sorumlu akünün araç marş motorunun çalışmasında da önemli bir rolü vardır. Motorlu taşıtlarda bu denli kritik görevleri olan akünün ömrünü atılacak birkaç adımla uzatmak mümkün.

Rehbere git
 Uzun Ömürlü Akü İçin İpuçları