Pasta Cila
Pasta Cila

Pasta Cila

Araç sahipleri için hayatlarının vazgeçilmez bir parçası olan otomobiller performans ve konforun yanında görsellikleriyle de ön plana çıkmaktadır.

Arabalarının dış görünüşüne büyük ölçüde önem veren sürücüler; asit yağmurları, dolu yağışı, yıkama fırçası, güneş ışınları, trafikte yaşanan yüzey sürtünmeleri gibi nedenlerle oluşan çizik, iz ve lekelerin telafisi için pasta cila yöntemine başvurmaktadır. Bosch Car Service noktalarında oto pasta cila uygulamasıyla araçlarınızda çeşitli nedenlerle oluşan yüzey çizik, iz ve lekeleri titizlikle kapatılabilmektedir.Üsküdar oto boya servisi denildiğinde bosch servis olarak akla gelmemizin sebebi teknik personelimizin titizliği olduğunu belirmeliyiz.

Pasta Cila Nedir?

Araç pasta cila uygulaması çeşitli dış etkenler nedeniyle taşıtlarda oluşan yüzeysel çizik, iz ve lekelerin kapatılarak, aracın eski parlaklığına kavuşturulması işlemidir. Aslında pasta ve cila iki ayrı işlem olarak göze çarpmaktadır. Pasta uygulamasında yüzey boyası aşındırılıp inceltilerek aracın çizik ve izleri yüzeyle aynı seviyeye getirilmektedir. İkinci aşama olan cila yönteminde ise pasta uygulanan bölümlerin mat görünümünü gidererek yüzey parlaklığının sağlanması prensibi yer almaktadır.

Nasıl Yapılır?

Oto pasta cila yönteminde ilk olarak işlem yapılacak yüzeyin toz, kir gibi unsurlardan arındırılması için doğru araç gereç yardımıyla yıkanması işlemi gerçekleştirilir. Kuruması beklenen yüzeye daha sonrasında çizik, iz ve lekelerin bulunduğu bölümlere denk gelecek şekilde pasta malzemesi sürülür. Polisaj makinesiyle yumuşakça yüzeye işlenen pasta malzemesinin ardından araç yüzeyinin tekrar kuruması ve temizliği sağlanır. Ardından pasta uygulanmış yüzeylere polisaj makinesi yardımıyla cila işlemi gerçekleştirilir ve tekrar araba yüzeyi kurumaya bırakılır.

Pasta Cila Ne İşe Yarar?

Pasta cila araç yüzeyindeki ufak çaplı çizik ve izlerin, renk solması ve lekelerin giderilmesi konusunda işe yaramaktadır. Yolda veya park halinde zararlı güneş ışınları, kuş dışkısı, asit yağmuru, dolu yağışı, diğer araçlar ve insanların teması gibi birçok unsura açık halde bulunan araçlarda doğal olarak çizik, aşınma, iz ve leke oluşumu yaşanmaktadır. Pasta cila yöntemi bu istenmeyen yüzey unsurlarının kapatılmasının yanında aracın parlak bir görünüme sahip olmasına da katkıda bulunur. Üsküdar Altunizade, Kısıklı bölgelerine hizmet veren Bosch Car Service noktalarında araç pasta cila uygulaması deneyimli ve profesyonel ellerde gerçekleştirilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Pasta cila zarar verir mi?

Pasta cila yönteminin doğru şekilde ve uygun sıklıkla gerçekleştirilmesi durumunda herhangi bir zararlı etkisi bulunmamaktadır. Hatta cila yöntemi belli bir süreliğine araç boyası üzerinde ekstra  koruyucu bir katman olarak da faydalı olmaktadır.

Pasta cila arabanın değerini düşürür mü?

Uzman ellerde titizlikle yapılan pasta cila uygulaması arabanın değerini düşürmediği gibi ikinci el piyasasında tercih edilir hale gelmesini dahi sağlamaktadır.Lokasyonunuza bağlı olarak üsküdar pasta cila hizmeti almak için  en doğru adres bosch teknik servis.

Hangi durumlarda pasta cila yapılır?

Araç üzerinde oksitlenme vb. nedenlerle oluşan yüzeysel renk solması, küçük çaplı çizik, iz ve leke gibi durumlarda aracın pürüzlerinin giderilmesi ve parlaklığa kavuşması için pasta cila uygulaması gerçekleştirilmektedir.

Pasta cila ömrü ne kadar?

Pasta uygulamasının ömrü ortalama 1 yılken, cila uygulamasın ömrü ise 1 ile birkaç ay arasında değişmektedir.

İlgili Konular

Araçta Buji Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Araçta Buji Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Motorun bir bölümü olan buji, değiştirilmeden sadece temizlikle düzeltilmektedir. Ancak temizlik işlemleri

Rehbere git

Triger Kayışı Ne Zaman Değiştirilmeli?

“Camshaft belt” eksantrik mili kayışı, “Timing belt” zamanlama kayışı isimleriyle de anılan triger kayışı, araç motorlarının çalışma düzeni içerisinde hayati önem taşımaktadır. Triger kayışı krank milinden aldığı hareketi eksantrik (kam) miline ileterek, supapların açılıp kapanmasını sağlar.

Rehbere git
Triger Kayışı Ne Zaman Değiştirilmeli?
Yerli Otomobil Togg´un İşinde Uzman: Togg Yetkili Servisi

Yerli Otomobil Togg´un İşinde Uzman: Togg Yetkili Servisi

Türkiye´nin gururu, yerli elektrikli otomobil üreticisi Togg, üstün teknolojisi ve çevre dostu özellikleriyle dikkat çekiyor. Ülke genelindeki müşterilerine kesintisiz hizmet sunabilmek için Togg Yetkili Servisi ve Üsküdar Togg Servisi gibi oto servis noktalarını kurmuştur.

Rehbere git

Araç kışlık bakımında neler yapılır?

Her yetkili Bosch Car Service noktasında olduğu gibi Şahinler Otomotiv’de aracınızın lastikleri, farları, fren sistemi, fren hidroliği, motor yağı, filtreleri, antifrizi, silecekleri, cam suyu, klima sistemi, aküsü, ön düzeni, amortisörü ve egzozu kontrol edilerek gerekli değişimler gerçekleştirilmektedir. Kış lastiklerinin yanında ilk yardım ve kış arıza kitinin araçlarda hazır durumda bulunmasına özen gösterilir. Şahinler Otomotiv’de araç kışlık bakımı üzerine hassasiyetle düşülerek, mümkün olduğunca kısa sürelerde gerçekleştirilmektedir.

Rehbere git
Araç kışlık bakımında neler yapılır?