Yağ Filtresi Değişimi

Yağ Filtresi Değişimi

Motor yağının kirletici partiküllerden süzülerek arındırılmasını sağlayan yağ filtresi araçlarda motorun ön, yan veya arka kısmında bulunmaktadır.

Periyodik motor yağı değişimlerinin yanı sıra yağ filtresi değişimi de motor performansı üzerinde doğrudan etkilidir. Zamanla tıkanan ve tortul oluşumu sonucu süzme işlevini kaybeden yağ filtrelerinin düzenli aralıklarla değişimi gerçekleştirilmelidir. Üsküdar Altunizade ve Kısıklı bölgesi yetkili Bosch Car Service noktası Şahinler Otomotiv’de motor yağı ve yağ filtresi değişimi titizlikle yapılarak, uygun prosedürler adım adım takip edilmektedir.

Yağ Filtresi Değişimi Faydaları

Periyodik şekilde yapılan yağ filtresi değişimleri sayesinde motor yağının kirleticilerden arındırılması ve motor içi temizliğinin sağlanması daha kolay hale gelmektedir. Yağ filtresi işlevini doğru şekilde yerine getirdiğinde motor yağı ömrünün uzamasına da katkı da bulunmaktadır. Tıkanmış, yıpranmış yağ filtresi süzme görevini yerine getiremediğinde motorun randımanlı çalışması da daha zor hale gelmektedir. Zamanında yapılan düzenli yağ filtresi değişimi motor sağlığı, performansı ve ömrü üzerinde olumlu etkilere sahiptir.
 

Motor Yağı ve Filtresi Nasıl Değiştirilir?

Motor yağı değişimine başlanmadan önce araç motoru çalıştırılır ve ısınması beklenir. Daha sonrasında araç motoru kapatılır ve yağ araçta depolandığı motor yağı karterine süzülmüş olur. Yağ kontrol kapağı ve yağ kontrol çubuğu kolaylık sağlamak adına çıkartılır. Karter bölümünden yağın boşaltılması işlemi için araç kriko vasıtasıyla kaldırılır ya da lifte alınır. Karter tapası uygun anahtar yardımıyla sökülerek, önceden hazırlanmış kap veya benzeri bir gerece yağın boşaltımı gerçekleştirilir.  Yağ filtresi motorun ön, yan veya arka bölümünde bulunmaktadır. Uygun aparat yardımıyla yeterli güç uygulanarak yağ filtresi saat yönünde çevrilerek çıkartılır. Yeni yağ filtresini contaya değecek kadar sıkılarak tam olarak yuvaya oturması sağlanır. Daha sonrasında motor yağı dolum kapağından yeni yağ eklenerek basınç düzeyi ölçülür.

Yağ Filtresinin Görevi

Yağ filtresinin görevi; motor ve yağ karteri arasında devridaim yapan motor yağını süzerek, motora ulaşan yağın temiz olmasını sağlamaktır. Motor yağı motor içerisindeki metal parçaların sürtünme sonucu aşınmasını ve partikül, tortul gibi kirleticilerin bu parçaları etkilemesini önlemektedir. Dolayısıyla yağ filtresi motor yağının bu özelliğini korumasına katkıda bulunmaktadır.
 

Sıkça Sorulan Sorular

Yağ filtresi ne zaman değiştirilmelidir?

Yağ filtresi otomobillerin periyodik bakımları esnasında motor yağıyla beraber düzenli olarak değiştirilmelidir.

Yağ filtresi değişmezse ne olur?

Zamanında değişmeyen yağ filtresi tıkanma, delinme vb. Sonucu motor yağını istenen şekilde süzemez. Bu nedenle motor içerisinde kirletici parçacıklar ve kirli yağ dolaşımı gerçekleşir; motor içerisinde istenmeyen hasarlar meydana gelir.

Yağ filtresi performansı etkiler mi?

Yağ filtresi, devridaimde olan motor yağının temiz şekilde motora ulaşmasından sorumlu olduğu için motor performansı ve sağlığını doğrudan etkilemektedir.Yağ filtresi değişimi bundan dolayı ciddi bir öneme sahiptir.

İlgili Konular

Yerli Otomobil Togg´un İşinde Uzman: Togg Yetkili Servisi

Yerli Otomobil Togg´un İşinde Uzman: Togg Yetkili Servisi

Türkiye´nin gururu, yerli elektrikli otomobil üreticisi Togg, üstün teknolojisi ve çevre dostu özellikleriyle dikkat çekiyor. Ülke genelindeki müşterilerine kesintisiz hizmet sunabilmek için Togg Yetkili Servisi ve Üsküdar Togg Servisi gibi oto servis noktalarını kurmuştur.

Rehbere git

Oto sanayi sitesi

Oto sanayi sitesi, marka model ayırmadan her aracın teknik ve mekanik bakımları ile ayrıntılı olarak ilgilenen araç bakım merkezidir. Bu merkezde araçların ihtiyaçlarına yönelik her türlü bölüm aktif olarak çalışmaktadır.

Rehbere git
Oto sanayi sitesi
Triger Kayışı Ne Zaman Değiştirilmeli?

Triger Kayışı Ne Zaman Değiştirilmeli?

“Camshaft belt” eksantrik mili kayışı, “Timing belt” zamanlama kayışı isimleriyle de anılan triger kayışı, araç motorlarının çalışma düzeni içerisinde hayati önem taşımaktadır. Triger kayışı krank milinden aldığı hareketi eksantrik (kam) miline ileterek, supapların açılıp kapanmasını sağlar.

Rehbere git

Motor Yağı Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?

Motor yağı, motor içerisindeki hareketli parçaların ve motor yatağının temizliği konusunda çok önemli bir role sahiptir. Hava ve yakıt yoluyla araç motoru içerisine ulaşabilecek toz, kir ve benzeri kirletici partiküller motor aksamı üzerinde zararlı olabilecek tabakalar yaratarak sürtünmeyi artırır. Motor yağı bu kirletici tortul ve tabakaların motor performansını olumsuz yönde etkilemesine engel olur. Motor içerisinde sürtünme sonucu oluşabilecek aşındırmayı önleyen motor yağının periyodik şekilde değiştirilmesi motor performansı üzerinde doğrudan etkili olup, ileride yaş...

Rehbere git
Motor Yağı Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?