Elektronik Arıza Tespiti

Elektronik Arıza Tespiti

Teknolojik gelişmelerle beraber araç içi elektronik sistemleri de detaylı ve karmaşık bir hale gelmektedir. Bu sistemlerde oluşabilecek arızaların tespiti de aracın genel aksamı kadar üzerine düşülmesi gereken bir nokta olmaktadır.

Bosch Car Service’te bilgisayarlı arıza tespit yöntemiyle ampuller, bujiler, elektrikli yedek parçaların yanı sıra arabanızın silikon çipleri ve yazılımları da detaylı kontrole tabi tutulmaktadır. Üsküdar Altunizade ve Kısıklı bölgesi yetkili oto servislerimizde deneyimli uzman teknik personelimiz elektronik arıza tespiti konusunda Bosch garantisiyle hizmet sunmaktadır.

Arıza Tespiti Nedir?

Arıza tespiti araçlarda meydana gelen elektronik veya mekanik arızaların görüntülenmesi işlemdir. Genel arıza durumlarında ikaz lambaları gösterge panelinde yansa da bazı sistemsel ve yazılımsal arızalarda arıza tespit cihazından faydalanmak gerekmektedir. Aracınızın port çıkışına bağlanacak OBD,OBD2,ELM gibi arıza tespit cihazlarıyla hata kodları görüntülenerek bu hata kodlarının giderilmesi işlemi yerine getirilebilmektedir. Şahinler Otomotiv her yetkili Bosch Car Service noktasında olduğu gibi arıza tespit, elektronik sistemler konularında donanımlı teknik personeli ve son teknoloji ekipmanlarıyla arıza kontrollerini gerçekleştirmektedir.

Elektronik Arıza Tespiti Nasıl Yapılır?

Elektronik arıza tespiti Bosch Car Service uzman personeli tarafından diagnostik cihazlar kullanılarak yapılmaktadır. Aracın dijital soket kısmı ile bağlantı kurularak yapılan bilgisayarlı arıza tespitinde araç beyni taranarak hata kodları bilgisayar ekranına yansıtılır. Bu kodlar araçta hangi arızaların mevcut olduğunu belirtirler. Daha sonrasında onay verilmesi durumunda oto elektrik sistemleri konusunda eğitimli personelimiz ilgili arızaların giderilmesi için onarım işlemine başlar.

Araba Elektrik Tesisatı Arızaları Nelerdir?

Araçların elektrik tesisatlarında yaşanan arızalarda akla ilk olarak akü gelmektedir. Akü araçta elektrik güç kaynağının depolanması ve iletilmesi konusunda sorumlu olduğu için bu çok doğaldır. Araçlarda en yaygın görülen elektrik tesisatı arızaları motorun düzgün biçimde marş yapmaması; akü ve akü şarj düzeyiyle ilgili sorunlar; farlar, ışıklar, radyo gibi elektrik gücüne ihtiyaç duyan ekipmanlarda aksaklıklar; sigorta atması, kısa devre/oto elektrik kaçağı olarak göze çarpmaktadır.
 

Sıkça Sorulan Sorular

Araba kısa devre yaparsa ne olur?

Aracın kısa devre yapması marş motorunun düzgün şekilde çalıştırılmasına ve elektronik ekipmanlarda aksaklıklara yol açmaktadır.

Oto Elektrik Kaçağı Nasıl Bulunur?

Araçta yaşanan akım kaçağı durumlarında akü kutuplarına bağlanan voltmetre, multimetre yardımıyla bu durum tespit edilebilmektedir.

Araç elektronik bakımı neleri kapsar?

Akü kontrolü, alternatör ve şarj kontrolü, sigorta ve rölelerin kontrolü, marş motoru kontrolü.

İlgili Konular

Egzoz Muayene Ücreti

Egzoz Muayene Ücreti

Rehbere git

Kusurlu Amortisörler Görevini Yerine Getiremediğinden

Lastik kalitesi veya zemin durumu aracın yola tutunmasını zorlaştırmaktadır. Yol tutuş özelliğinin etkilenmesine sebep olan pek çok faktör vardır. Kusurlu amortisörler görevini yerine getirmediğinden aracın yola tutunmasını zorlaştırmaktadır. Bu duruma sebep olan ise lastiklerin aşırı derece aşınmasıdır. Amortisörlerin işlevini yerine getirmemesi lastiğin yüzeyinde aşınmaların oluşmasına sebep olmaktadır. Lastiğin yüzeyinde oluşan bu aşınma ve yıpranmalar aracın yol tutuş özelliğinin kaybetmesine sebep olmaktadır. Lastiğin kaliteli olması bile, yol tutuş özelliğini ...

Rehbere git
Kusurlu Amortisörler Görevini Yerine Getiremediğinden
Triger Kayışı Ne Zaman Değiştirilmeli?

Triger Kayışı Ne Zaman Değiştirilmeli?

“Camshaft belt” eksantrik mili kayışı, “Timing belt” zamanlama kayışı isimleriyle de anılan triger kayışı, araç motorlarının çalışma düzeni içerisinde hayati önem taşımaktadır. Triger kayışı krank milinden aldığı hareketi eksantrik (kam) miline ileterek, supapların açılıp kapanmasını sağlar.

Rehbere git

Oto sanayi sitesi

Oto sanayi sitesi, marka model ayırmadan her aracın teknik ve mekanik bakımları ile ayrıntılı olarak ilgilenen araç bakım merkezidir. Bu merkezde araçların ihtiyaçlarına yönelik her türlü bölüm aktif olarak çalışmaktadır.

Rehbere git
Oto sanayi sitesi