Elektronik Arıza Tespiti

Elektronik Arıza Tespiti

Teknolojik gelişmelerle beraber araç içi elektronik sistemleri de detaylı ve karmaşık bir hale gelmektedir. Bu sistemlerde oluşabilecek arızaların tespiti de aracın genel aksamı kadar üzerine düşülmesi gereken bir nokta olmaktadır.

Bosch Car Service’te bilgisayarlı arıza tespit yöntemiyle ampuller, bujiler, elektrikli yedek parçaların yanı sıra arabanızın silikon çipleri ve yazılımları da detaylı kontrole tabi tutulmaktadır. Üsküdar Altunizade ve Kısıklı bölgesi yetkili oto servislerimizde deneyimli uzman teknik personelimiz elektronik arıza tespiti konusunda Bosch garantisiyle hizmet sunmaktadır.

Arıza Tespiti Nedir?

Arıza tespiti araçlarda meydana gelen elektronik veya mekanik arızaların görüntülenmesi işlemdir. Genel arıza durumlarında ikaz lambaları gösterge panelinde yansa da bazı sistemsel ve yazılımsal arızalarda arıza tespit cihazından faydalanmak gerekmektedir. Aracınızın port çıkışına bağlanacak OBD,OBD2,ELM gibi arıza tespit cihazlarıyla hata kodları görüntülenerek bu hata kodlarının giderilmesi işlemi yerine getirilebilmektedir. Şahinler Otomotiv her yetkili Bosch Car Service noktasında olduğu gibi arıza tespit, elektronik sistemler konularında donanımlı teknik personeli ve son teknoloji ekipmanlarıyla arıza kontrollerini gerçekleştirmektedir.

Elektronik Arıza Tespiti Nasıl Yapılır?

Elektronik arıza tespiti Bosch Car Service uzman personeli tarafından diagnostik cihazlar kullanılarak yapılmaktadır. Aracın dijital soket kısmı ile bağlantı kurularak yapılan bilgisayarlı arıza tespitinde araç beyni taranarak hata kodları bilgisayar ekranına yansıtılır. Bu kodlar araçta hangi arızaların mevcut olduğunu belirtirler. Daha sonrasında onay verilmesi durumunda oto elektrik sistemleri konusunda eğitimli personelimiz ilgili arızaların giderilmesi için onarım işlemine başlar.

Araba Elektrik Tesisatı Arızaları Nelerdir?

Araçların elektrik tesisatlarında yaşanan arızalarda akla ilk olarak akü gelmektedir. Akü araçta elektrik güç kaynağının depolanması ve iletilmesi konusunda sorumlu olduğu için bu çok doğaldır. Araçlarda en yaygın görülen elektrik tesisatı arızaları motorun düzgün biçimde marş yapmaması; akü ve akü şarj düzeyiyle ilgili sorunlar; farlar, ışıklar, radyo gibi elektrik gücüne ihtiyaç duyan ekipmanlarda aksaklıklar; sigorta atması, kısa devre/oto elektrik kaçağı olarak göze çarpmaktadır.
 

Sıkça Sorulan Sorular

Araba kısa devre yaparsa ne olur?

Aracın kısa devre yapması marş motorunun düzgün şekilde çalıştırılmasına ve elektronik ekipmanlarda aksaklıklara yol açmaktadır.

Oto Elektrik Kaçağı Nasıl Bulunur?

Araçta yaşanan akım kaçağı durumlarında akü kutuplarına bağlanan voltmetre, multimetre yardımıyla bu durum tespit edilebilmektedir.

Araç elektronik bakımı neleri kapsar?

Akü kontrolü, alternatör ve şarj kontrolü, sigorta ve rölelerin kontrolü, marş motoru kontrolü.

İlgili Konular

Motor Yağı Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?

Motor Yağı Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?

Motor yağı, motor içerisindeki hareketli parçaların ve motor yatağının temizliği konusunda çok önemli bir role sahiptir. Hava ve yakıt yoluyla araç motoru içerisine ulaşabilecek toz, kir ve benzeri kirletici partiküller motor aksamı üzerinde zararlı olabilecek tabakalar yaratarak sürtünmeyi artırır. Motor yağı bu kirletici tortul ve tabakaların motor performansını olumsuz yönde etkilemesine engel olur. Motor içerisinde sürtünme sonucu oluşabilecek aşındırmayı önleyen motor yağının periyodik şekilde değiştirilmesi motor performansı üzerinde doğrudan etkili olup, ileride yaş...

Rehbere git

Güvenli Sürüş İçin Takip Mesafesinin Önemi

Trafik kazaları oranları güne güne artmaktadır. Bu artışın en büyük sebebi güvenli sürüş konusunda bilgi sahibi olmayan araç sahiplerinin araç kullanmasıdır. Günümüzde basit gibi görünen takip mesafesine bile doğru düzgün bir şekilde riayet edilmemektedir. Bu anlamda takip mesafesinin öneminin kavranması gerekmektedir.

Rehbere git
Güvenli Sürüş İçin Takip Mesafesinin Önemi
Kusurlu Amortisörler Görevini Yerine Getiremediğinden

Kusurlu Amortisörler Görevini Yerine Getiremediğinden

Lastik kalitesi veya zemin durumu aracın yola tutunmasını zorlaştırmaktadır. Yol tutuş özelliğinin etkilenmesine sebep olan pek çok faktör vardır. Kusurlu amortisörler görevini yerine getirmediğinden aracın yola tutunmasını zorlaştırmaktadır. Bu duruma sebep olan ise lastiklerin aşırı derece aşınmasıdır. Amortisörlerin işlevini yerine getirmemesi lastiğin yüzeyinde aşınmaların oluşmasına sebep olmaktadır. Lastiğin yüzeyinde oluşan bu aşınma ve yıpranmalar aracın yol tutuş özelliğinin kaybetmesine sebep olmaktadır. Lastiğin kaliteli olması bile, yol tutuş özelliğini ...

Rehbere git

Uzun Ömürlü Akü İçin İpuçları

Araçlarda elektrik enerjisini depolayıp ilgili parçalara ulaştırmakla sorumlu akünün araç marş motorunun çalışmasında da önemli bir rolü vardır. Motorlu taşıtlarda bu denli kritik görevleri olan akünün ömrünü atılacak birkaç adımla uzatmak mümkün.

Rehbere git
 Uzun Ömürlü Akü İçin İpuçları