Araç Bahar Bakımı

Araç Bahar Bakımı

Araç sahiplerinin göz ardı etmemesi gereken, standart periyodik bakımlar kadar araç performansı ve sağlığı üzerinde etkisi olan bir uygulama olarak, bahar bakımı dikkat çekmektedir.

Kışın çetin şartlarından etkilenen aracın mevsim değişikliğiyle beraber yeni hava ve yol koşullarına uyum sağlaması çok önemlidir. Üsküdar Kısıklı ve Altunizade bölgesinde yetkili Bosch Car Service noktası Şahinler Otomotiv’e uğrayarak aracınızın bahar bakımını yaptırabilir; doğanın canlandığı bu mevsimin tadını, kendinizin ve sevdiklerinizin can güvenliğini koruyucu önlemlerle yolda olarak çıkarabilirsiniz.

Bahar Bakımı Neden Gereklidir?

Soğuk havaların yerini daha sıcak havalara bıraktığı dönemlerle birlikte araç kullanım sıklığı artmaktadır. Kış mevsiminin sert şartlarından etkilenen araç doğal olarak yeni hava koşullarına ve yoğun kullanıma hazır hale getirilmek zorundadır. En  başta sizin ve sevdiklerinizin  can güvenliği olmak üzere bahar bakımı araçlarınızın performansı ve sağlığı üzerinde de olumlu etkilere sahiptir. Bu nedenle güvenli ve keyifli yolculuklar için bahar bakımı bir gereklilik olmaktadır.

İlk Bahar Bakımında Neler Yapılır?

Öncelikle ilkbahar mevsimine geçişle beraber kış lastiklerini kullanımdan çıkarmak gerekir. Isınan havayla birlikte kış lastiklerinin yol tutuşu efektif özelliğini kaybeder. Soğuk kış şartlarında daha kolay tükenen akü şarjı kontrol edilir. Kış aylarında yağmur, kar, çamur gibi faktörlerle tıkanmaya elverişli hale gelen hava filtresi temizlenir. Aracın, fren hidrolik yağı, motor yağı gibi sıvı bileşenleri değiştirilir. İlkbahar ve yaz aylarında sıkça kullanımda olacak araç klimasının bakımı da bu noktada önemlidir. Polen filtresi mutlaka yenilenmelidir. Ayrıca ilkbahar bakımında, soğuktan ve yağıştan yıpranan cam sileceklerinin bakımı da gerçekleştirilmektedir.

Avantajları Nelerdir?

İlkbahar bakımıyla araçta bulunan sıvı bileşenler ve filtreler değişir, araç motorunun randımanlı şekilde çalışması kolaylaşır. Bunun yanında kış lastiklerinin çıkarılmasıyla yol tutuş kabiliyeti artar ve yolculuklar daha güvenli hale gelir. Genel itibariyle ilkbahar bakımı aracınızın yolda güvenle seyretmesine imkan tanırken, araç aksamında oluşabilecek yüksek maliyetli arızaların da önüne geçer. 

Otomobiller için bahar bakımı zamanı

Otomobiller için bahar bakımı zamanı soğuk ve zorlu kış şartlarının yerini daha güneşli ve ılıman mevsim koşullarına bıraktığı geçiş dönemleri olmaktadır. Özellikle nisan ayıyla beraber kış lastiklerinin kullanımına son verilerek araç aksamı, sıvı bileşenler ve filtrelerin temizliği gerçekleştirilmelidir.İlkbaharın kendini hissettirdiği ilk günlerde yapılacak bahar bakımı sürücü, yolcu ve araç sağlığı için büyük önem taşır.

Sıkça Sorulan Sorular

Bahar Bakımı İçeriği Nedir?

Kış lastiği değişimi, fren hidrolik yağı değişimi, motor yağı ve filtresi değişimi, klima bakımı, polen filtresi ve hava filtresi temizliği, akü kontrolü, cam silecekleri kontrolü bahar bakımı içeriğinde yer almaktadır.

Bahar Bakımı Neden Gereklidir?

Bahar bakımı aracın değişen hava ve yol koşullarına adaptasyonunu kolay hale getirerek, araç performansına ek olarak sürücü-yolcu güvenliğini artırma noktasında çok önemlidir.

Hangi Marka Araçlara Bahar Bakımı Yapılır?

Yetkili Bosch Car Service noktası Şahinler Otomotiv’de Peugeot, Seat, Audi, Citroën, Ford, Mercedes, Skoda, Volkswagen, BMW ve daha bir çok marka araçların bahar bakımlarını gerçekleştirmekteyiz. Marka ve model için bizimle iletişime geçin. 

Bahar Bakımı Tüyoları Nelerdir?

Bahar bakımında; lastik değişimi, sıvı bileşenlerin ve filtrelerin değişimi kadar akü şarjı kontrolü ve cam sileceklerinin bakımının da dikkate alınması önemli bir detay olarak göze çarpmakta.

İlgili Konular

Araçta Buji Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Araçta Buji Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Motorun bir bölümü olan buji, değiştirilmeden sadece temizlikle düzeltilmektedir. Ancak temizlik işlemleri

Rehbere git

Uzun Ömürlü Akü İçin İpuçları

Araçlarda elektrik enerjisini depolayıp ilgili parçalara ulaştırmakla sorumlu akünün araç marş motorunun çalışmasında da önemli bir rolü vardır. Motorlu taşıtlarda bu denli kritik görevleri olan akünün ömrünü atılacak birkaç adımla uzatmak mümkün.

Rehbere git
 Uzun Ömürlü Akü İçin İpuçları
Kusurlu Amortisörler Görevini Yerine Getiremediğinden

Kusurlu Amortisörler Görevini Yerine Getiremediğinden

Lastik kalitesi veya zemin durumu aracın yola tutunmasını zorlaştırmaktadır. Yol tutuş özelliğinin etkilenmesine sebep olan pek çok faktör vardır. Kusurlu amortisörler görevini yerine getirmediğinden aracın yola tutunmasını zorlaştırmaktadır. Bu duruma sebep olan ise lastiklerin aşırı derece aşınmasıdır. Amortisörlerin işlevini yerine getirmemesi lastiğin yüzeyinde aşınmaların oluşmasına sebep olmaktadır. Lastiğin yüzeyinde oluşan bu aşınma ve yıpranmalar aracın yol tutuş özelliğinin kaybetmesine sebep olmaktadır. Lastiğin kaliteli olması bile, yol tutuş özelliğini ...

Rehbere git

Motor Yağı Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?

Motor yağı, motor içerisindeki hareketli parçaların ve motor yatağının temizliği konusunda çok önemli bir role sahiptir. Hava ve yakıt yoluyla araç motoru içerisine ulaşabilecek toz, kir ve benzeri kirletici partiküller motor aksamı üzerinde zararlı olabilecek tabakalar yaratarak sürtünmeyi artırır. Motor yağı bu kirletici tortul ve tabakaların motor performansını olumsuz yönde etkilemesine engel olur. Motor içerisinde sürtünme sonucu oluşabilecek aşındırmayı önleyen motor yağının periyodik şekilde değiştirilmesi motor performansı üzerinde doğrudan etkili olup, ileride yaş...

Rehbere git
Motor Yağı Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?