Bilgisayarlı Arıza Tespiti

Bilgisayarlı Arıza Tespiti

Bilgisayarlı arıza tespiti araçta mevcut bulunan elektronik ve mekanik arızaların diagnostik cihazlar yardımıyla görüntülenmesi işlemidir.

Otomotiv sektöründeki teknolojik gelişmelerle araç içi elektronik sistemler ve yazılımlar daha karmaşık hale gelmektedir. Bosch Car Service’lerinde son teknoloji ekipmanlar kullanılarak arabanızın yüzeysel arızalarının yanında silikon çipleri, elektronik sistemleri ve yazılımı da detaylı inceleme altına alınmaktadır. Üsküdar Altunizade ve Kısıklı bölge yetkili servisi Şahinler Otomotiv’de oto bilgisayarlı arıza tespiti cihazlarıyla Bosch inovasyınları müşterilere sunulmaktadır.
 

Oto Bilgisayarlı Arıza Tespiti Nasıl Yapılır?

Bosch Car Service noktalarında OBD,OBD2,ELM gibi diagnostik test cihazlarıyla oto bilgisayarlı arıza tespiti yapılmaktadır. Arıza tespit cihazı ile aracınızın dijital soket kısmı arasında bağlantı kurularak bilgisayar ekranında arıza kodları görüntülenir. Bilgisayarda yer alan program ara yüzüyle tespit edilen arıza kodları sonrasında bağlantı sonlandırılarak, arızaların giderilmesi işlemine geçilir. Bu alanda Bosch Car Service donanımlı teknik personeli, özel ekipmanları ve prosedürlere bağlı çalışma prensibiyle en etkili hizmetleri sağlamaktadır.
 

Bilgisayar ile Araçlara Nasıl Bağlantı Sağlanır?

Oto bilgisayarlı arıza tespitinde OBD,OBD2,ELM gibi diagnostik test cihazlarıyla bilgisayar arasında bağlantı kurulur. Ayrıca arıza tespit cihazı uzatma kablosu yardımıyla aracınızın soket kısmına bağlanır. Bu sayede aracın beyni taranarak mevcut mekanik ve elektronik arızalar bilgisayarda yer alan program yardımıyla arıza kodları halinde görüntülenir. Bu noktada uzmanlık ve doğru ekipmanların kullanımı, araçla bilgisayar arasında bağlantı kurulması konusunda büyük önem arz etmektedir.
 

Oto Bilgisayarlı Arıza Tespiti ile Hangi Arızalar Tespit Edilir?

Bosch Car Service noktalarında aracın elektronik ve mekanik tüm arızaları oto bilgisayarlı arıza tespiti ile görüntülenebilmektedir. Motorun düzgün şekilde marş yapmaması; akü ve akü şarj düzeyiyle ilgili sorunlar; farlar, ışıklar, radyo gibi elektrik gücüne ihtiyaç duyan ekipmanlarda aksaklıklar; sigorta atması, kısa devre/oto elektrik kaçağı gibi birçok arıza bu yöntemle tespit edilip gerekli bakım & onarım adımları atılabilmektedir.
 

Sıkça Sorulan Sorular

Araç Arıza Tespit Cihazı Nedir?

Araç arıza tespit cihazı soket üzerinden aracın elektrik kontrol paneliyle bağlantı kurarak araçtaki arıza kodlarının ayrıştırılıp, belirlenmesine yarayan aygıttır.

Diagnostik Test Cihazı Nedir?

Diagnostik test cihazı aracın beyniyle bağlantı kurarak hata kodlarını, ayıklayan, silen ve kodlama yapabilen araç arıza tespit cihazıdır.

Arıza Tespit Cihazı hangi arızaları bulur?

Arıza tespit cihazı motor, akü ve aracın diğer parçalarındaki elektronik ve mekanik tüm arızaları tespit edebilmektedir.

İlgili Konular

Katalizör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Katalizör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Katalizör arızası, katalizörün düzgün çalışmadığı ve egzoz gazlarını yeterince temizleyemediği durumdur. Bu durum, çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilir.

Rehbere git

Motor Yağı Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?

Motor yağı, motor içerisindeki hareketli parçaların ve motor yatağının temizliği konusunda çok önemli bir role sahiptir. Hava ve yakıt yoluyla araç motoru içerisine ulaşabilecek toz, kir ve benzeri kirletici partiküller motor aksamı üzerinde zararlı olabilecek tabakalar yaratarak sürtünmeyi artırır. Motor yağı bu kirletici tortul ve tabakaların motor performansını olumsuz yönde etkilemesine engel olur. Motor içerisinde sürtünme sonucu oluşabilecek aşındırmayı önleyen motor yağının periyodik şekilde değiştirilmesi motor performansı üzerinde doğrudan etkili olup, ileride yaş...

Rehbere git
Motor Yağı Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?
Aks Arızası Belirtileri

Aks Arızası Belirtileri

Rehbere git

Yerli Otomobil Togg´un İşinde Uzman: Togg Yetkili Servisi

Türkiye´nin gururu, yerli elektrikli otomobil üreticisi Togg, üstün teknolojisi ve çevre dostu özellikleriyle dikkat çekiyor. Ülke genelindeki müşterilerine kesintisiz hizmet sunabilmek için Togg Yetkili Servisi ve Üsküdar Togg Servisi gibi oto servis noktalarını kurmuştur.

Rehbere git
Yerli Otomobil Togg´un İşinde Uzman: Togg Yetkili Servisi