Bilgisayarlı Arıza Tespiti

Bilgisayarlı Arıza Tespiti

Bilgisayarlı arıza tespiti araçta mevcut bulunan elektronik ve mekanik arızaların diagnostik cihazlar yardımıyla görüntülenmesi işlemidir.

Otomotiv sektöründeki teknolojik gelişmelerle araç içi elektronik sistemler ve yazılımlar daha karmaşık hale gelmektedir. Bosch Car Service’lerinde son teknoloji ekipmanlar kullanılarak arabanızın yüzeysel arızalarının yanında silikon çipleri, elektronik sistemleri ve yazılımı da detaylı inceleme altına alınmaktadır. Üsküdar Altunizade ve Kısıklı bölge yetkili servisi Şahinler Otomotiv’de oto bilgisayarlı arıza tespiti cihazlarıyla Bosch inovasyınları müşterilere sunulmaktadır.
 

Oto Bilgisayarlı Arıza Tespiti Nasıl Yapılır?

Bosch Car Service noktalarında OBD,OBD2,ELM gibi diagnostik test cihazlarıyla oto bilgisayarlı arıza tespiti yapılmaktadır. Arıza tespit cihazı ile aracınızın dijital soket kısmı arasında bağlantı kurularak bilgisayar ekranında arıza kodları görüntülenir. Bilgisayarda yer alan program ara yüzüyle tespit edilen arıza kodları sonrasında bağlantı sonlandırılarak, arızaların giderilmesi işlemine geçilir. Bu alanda Bosch Car Service donanımlı teknik personeli, özel ekipmanları ve prosedürlere bağlı çalışma prensibiyle en etkili hizmetleri sağlamaktadır.
 

Bilgisayar ile Araçlara Nasıl Bağlantı Sağlanır?

Oto bilgisayarlı arıza tespitinde OBD,OBD2,ELM gibi diagnostik test cihazlarıyla bilgisayar arasında bağlantı kurulur. Ayrıca arıza tespit cihazı uzatma kablosu yardımıyla aracınızın soket kısmına bağlanır. Bu sayede aracın beyni taranarak mevcut mekanik ve elektronik arızalar bilgisayarda yer alan program yardımıyla arıza kodları halinde görüntülenir. Bu noktada uzmanlık ve doğru ekipmanların kullanımı, araçla bilgisayar arasında bağlantı kurulması konusunda büyük önem arz etmektedir.
 

Oto Bilgisayarlı Arıza Tespiti ile Hangi Arızalar Tespit Edilir?

Bosch Car Service noktalarında aracın elektronik ve mekanik tüm arızaları oto bilgisayarlı arıza tespiti ile görüntülenebilmektedir. Motorun düzgün şekilde marş yapmaması; akü ve akü şarj düzeyiyle ilgili sorunlar; farlar, ışıklar, radyo gibi elektrik gücüne ihtiyaç duyan ekipmanlarda aksaklıklar; sigorta atması, kısa devre/oto elektrik kaçağı gibi birçok arıza bu yöntemle tespit edilip gerekli bakım & onarım adımları atılabilmektedir.
 

Sıkça Sorulan Sorular

Araç Arıza Tespit Cihazı Nedir?

Araç arıza tespit cihazı soket üzerinden aracın elektrik kontrol paneliyle bağlantı kurarak araçtaki arıza kodlarının ayrıştırılıp, belirlenmesine yarayan aygıttır.

Diagnostik Test Cihazı Nedir?

Diagnostik test cihazı aracın beyniyle bağlantı kurarak hata kodlarını, ayıklayan, silen ve kodlama yapabilen araç arıza tespit cihazıdır.

Arıza Tespit Cihazı hangi arızaları bulur?

Arıza tespit cihazı motor, akü ve aracın diğer parçalarındaki elektronik ve mekanik tüm arızaları tespit edebilmektedir.

İlgili Konular

Güvenli Sürüş İçin Takip Mesafesinin Önemi

Güvenli Sürüş İçin Takip Mesafesinin Önemi

Trafik kazaları oranları güne güne artmaktadır. Bu artışın en büyük sebebi güvenli sürüş konusunda bilgi sahibi olmayan araç sahiplerinin araç kullanmasıdır. Günümüzde basit gibi görünen takip mesafesine bile doğru düzgün bir şekilde riayet edilmemektedir. Bu anlamda takip mesafesinin öneminin kavranması gerekmektedir.

Rehbere git

Triger Kayışı Ne Zaman Değiştirilmeli?

“Camshaft belt” eksantrik mili kayışı, “Timing belt” zamanlama kayışı isimleriyle de anılan triger kayışı, araç motorlarının çalışma düzeni içerisinde hayati önem taşımaktadır. Triger kayışı krank milinden aldığı hareketi eksantrik (kam) miline ileterek, supapların açılıp kapanmasını sağlar.

Rehbere git
Triger Kayışı Ne Zaman Değiştirilmeli?
Araçta Buji Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Araçta Buji Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Motorun bir bölümü olan buji, değiştirilmeden sadece temizlikle düzeltilmektedir. Ancak temizlik işlemleri

Rehbere git

Uzun Ömürlü Akü İçin İpuçları

Araçlarda elektrik enerjisini depolayıp ilgili parçalara ulaştırmakla sorumlu akünün araç marş motorunun çalışmasında da önemli bir rolü vardır. Motorlu taşıtlarda bu denli kritik görevleri olan akünün ömrünü atılacak birkaç adımla uzatmak mümkün.

Rehbere git
 Uzun Ömürlü Akü İçin İpuçları