Aracınızdan Gelen Seslere Kulak Veriyor Musunuz?

Aracınızdan Gelen Seslere Kulak Veriyor Musunuz?

Araç çalışırken veya yolculuk esnasında pek çok farklı sistem ve aksamın çalışması söz konusu olur. Çalışma sürecinde ortaya çıkan;
 
  • Vuruntu sesleri
  • Islık sesleri
  • Sürtünme sesleri
  • Uğultu sesleri
     
Önemli bir sorunun habercisi olarak nitelenebilir. Eğer aracınız çalışır durumda iken sizi rahatsız edecek bir sesle karşı karşıya kalırsanız zaman kaybetmeden güvenilir bir servisin hizmetine müracaat etmeniz gerekir. Motor ve diğer sistemler düzenli çalıştığında herhangi bir anormal ses çıkmaz. 
 
Ustaların araç kontrol yöntemlerinden biri de sesleri dinlemektir. Sorunları daha kolay tespit edebilmek için gürültü kabul edilen seslerin dinlenmesi ve bu seslerin nereden geldiğinin bulunması önemlidir. Bu işlem sayesinde sorunlu bölge ve sorunun temel kaynağı tespit edilir. Bu şekilde arızanın giderilmesi çok daha kolay bir şekilde sağlanır.
 
Vuruntu sesleri önemli bir ikaz edici olabilir. Motor aksamında olan mekanik sistemlerde arıza oluşunca vuruntu şeklinde ses çıkar. Araç tamir bakım servisinde bulunan ustalar basit bir dinleme ile arıza ve yeri hakkında yorum yapabilir. Bu tür dinleme ile pek çok arızanın kolayca giderilmesi daha kolay bir süreç olur. Aracın hangi viteste ses çıkardığını dinlemek sorunu çözmek için daha iyi fikir verecektir.
 

Aracınızdan Gelen Seslere Kulak Veriyor Musunuz?

Araçtan Gelen Islık Sesi Neye İşaret Eder?

Araçtan Gelen Islık Sesi Neye İşaret Eder?

Araçların farklı ve sıra dışı ses çıkarması bir soruna işaret olabilir. Islık sesi bu konuda sorun tanımlanması içinde yer alır. Islık sesi araç devirdeyken veya rölanti durumda çalışırken çıkabilir. Triger gergide bulunan bilyeler bu aşamada ses çıkmasına neden olur. Islık sebebinin bir diğer sebebi ise şarj dinamo bilyesi olabilir. Eğer araç devirde iken ıslık sesi çıkıyorsa problem motorda olabilir. İşin uzmanı olan servis ustaları sesi takip edip arızayı tanımlar ve hemen gerekli işlemlere başlar.
 
Motordan uğultu sesi geliyorsa ve bu uğultu yüksek derecede ise yine bir uzmana göstermekte fayda vardır. Uğultu sesi pek çok nedenden ortaya çıkar ve tanımı oldukça geniş olan bir konudur. Uzman teknisyenlerin sorunu tanımlaması arızanın daha çok büyümeden giderilmesi anlamına gelir. Motorda veya fanda olan arızalar bu sesin kaynağı olarak tespit edilebilir.
 
Sürtünme sesleri araçlarda önemli bir soruna işaret olabilir. Araç çalışırken kısa süreli ses çıkıyor ve sonra bu ses kesiliyorsa basit bir şekilde giderilecek arıza söz konusu olabilir. Araç çalışırken çıkan ses kesilmiyorsa motorda önemli bir arıza belirtisi olabilir. Moto arızaları önemli ve genellikle de çok masraflıdır. 
 
Motor sistemlerinin ve mekanik sistemlerin belli aralıklarla yağlanması gerekir. Eğer buralarda kullanılan yağlarda katılaşma olmuşsa uzman ve usta olan servis elemanları bunu hemen fark edecektir. Seslerin kesilmesini sağlamak için gerekli yerlerde yağlama çalışmaları yapılır ve daha büyük bir mekanik arızanın oluşması engellenir.
 

Araçtan Gelen Islık Sesi Neye İşaret Eder?