Araçta Buji Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Araçta Buji Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Motorun bir bölümü olan buji, değiştirilmeden sadece temizlikle düzeltilmektedir. Ancak temizlik işlemleri yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bunlar;
1. Buji temizliğini konu hakkında  bilgi sahibi olmayan 1 kişiye yaptırmak doğru değildir. 
2. Buji, oldukça hassas davranılması gereken bir sistemdir. 
3. Buji temizliği, servis üzerinden alınmalıdır.
4. Buji temizliğinin sağlanması birçok ekipman ile gerçekleştirilmektedir. Bu ekipmanların temizlik sırasında edinilmesi gerekir. 
5. Bujilerin temizlik sırasında tırnaklarının zarar görmemesi açısından hassas davranılmalıdır. 
6. Temizlik sırasında bujide herhangi bir çatlama veya  aşınma tespit edilirse,  arayacağım mutlaka yeni buji takılmalıdır. 
7. Bujinin, sorunun ne olduğu tespit edilerek temizleme veya değiştirme işlemlerinden hangisinin uygulanacağı yetkililer tarafından tespit edilir. 

Araçta Buji Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Motor Sıcakken Buji Değişir Mi?

Motor Sıcakken Buji Değişir Mi?

Buji, ateşlemenin gerçekleştiği kısımdır. Bu sebeple oldukça sıcak ve yağlı bir bölgedir. Buji değişimi yapılırken motorun soğuk olması gerekir. Herhangi bir sıcak motordan buji sökülmez. Yapılan zorlamalar ile buji kırılabilir. Bu gibi sorunların yaşanmaması açısından aracın motorunun soğuk olması gerekir. Oto Sanayi sitesi içerisinde bir servis aradığınızda güvenle gidemeyebilirsiniz. Fakat profesyonel servisimize aracınızı güvenle teslim edebilirsiniz. 

Motor Sıcakken Buji Değişir Mi?

Buji Değişimi Ne Zaman Yapılır?

Buji Değişimi Ne Zaman Yapılır?

Yıpranmalar ve  aşınmalar sonucunda buji hasar görmektedir. Oluşan bu hasarların boyutuna göre buji temizliği veya değişimi işlemi yapılmaktadır. Genel anlamda 15000 ila 40000 kilometre arasında buji değişimi yapılmaktadır. Ancak bujilerin değişim süreleri araçlara göre farklılık göstermektedir. Çünkü her aracın kullanım şekli farklıdır. Sürekli trafiğe çıkan bir araç bu bakımları daha sık yaptırmalıdır. Aracı ben kullanmıyorum diyen  araç sahipleri de mutlaka yılda bir kez servis üzerinden buji bakımı yaptırmalıdır. Bu bakımlarının yaptırılması ile birlikte araç daha uzun süre ve daha yüksek performansta çalışma göstermektedir. 

Buji Değişimi Ne Zaman Yapılır?

LPGli Araçlarda Buji Ne Zaman Değişir?

LPGli Araçlarda Buji Ne Zaman Değişir?

LPG'li araçlarda buji değişimi 20 ila 50000 kilometre arasında gerçekleştirilmektedir. Benzinli araçlarda da değişim süreleri ortalama olarak bu değerleri kapsamaktadır. Ancak genel anlamda bujilerin  ömrü  50 kilometredir. Bujilerin ömrünün uzunluğu ve kısalığı marka ve modeline göre değişiklik göstermektedir. Bu anlamda araç sahibi belirli aralıklarda buji bakımı yaptırmalıdır. Buji ile alakalı meydana gelen her hangi bir sorunda mutlaka servise başvurulmalıdır.

LPGli Araçlarda Buji Ne Zaman Değişir?

LPG’li Araçlarda Buji Ne Zaman Değişir?

LPG’li Araçlarda Buji Ne Zaman Değişir?

Buji performansında sorun tespit edilirse bu konuda zaman dilimini ve kilometre mesafesini düşünmeden hemen çözüm oluşturmak gerekir. Araçta çalışma performansını olumsuz etkileyen durumların ortaya çıkması söz konusu olursa hemen bujilerin değişimi gerekir. Böylece aracın gerekli performansa tekrar ulaşması mümkün olur. Genelde bujiler sağlam bir parçadır ve ömrünü tamamlayana kadar önemli bir görevi yerine getiriri. Buna rağmen bazen bujilerin erkenden değişmesi gerekir. Bu değişim aracınıza güç katar ve randımanını yükseltir. Servisimizde verilen hizmetler bu sorunu geride bırakmanıza yardımcı olur.

LPG’li Araçlarda Buji Ne Zaman Değişir?

Neden Buji Değiştirilir?

Neden Buji Değiştirilir?

Neden buji değiştirilir sorusunun cevabı oldukça basittir. Buji görevini yaptığı süreçlerde herhangi bir sorun yoktur. Kırılmış, çatlamış veya kullanım ömrünü tamamlamış olan bujilerin ise değişimi gerekir. Buji değişimi kolay bir iştir. Burada en önemli konu bujinin sorunlu olduğunu anlamaktır. Ekibimiz içinde bulunan uzmanlarımız buji sorunlarını hızlıca tespit eder ve değişimle birlikte önemli bir çözüm oluşturmamız mümkün olur. Ateşleme sorunları sürücüler tarafından da hemen anlaşılabilir bu sorunların çözüme ulaşması için ekiplerimiz yoğun bir çalışma içindedir. Değişimi gerekli olan ve sorunları tespit edilen bujiler için servis olarak hızlı biçimde tedarik ve değişim çözümleri üretiriz. Mekanik hasarlı bujiler de benzer sorun yaratacağı için değişim konusunda alınan tedbirler burada çözüm yaratacaktır.

Neden Buji Değiştirilir?

Buji Değişimi Sonrası LPG Ayarı Gerekli Mi?

Buji Değişimi Sonrası LPG Ayarı Gerekli Mi?

Genel olarak, buji değişiminden sonra LPG ayarı yapılması gerekmez.Fakat bazı istisna durumlarda LPG ayarlarına baktırmak da fayda olacaktır.Eger aracınızda farklı tipte bujiler takıldıysa ve yeni bujilerin ısıl aralığı eski bujilere göre farklı ise, motorun yüksek performans gösterebilmesi için LPG ayarının yaptırılması gerekmektedir.
Motorunuzda arıza, tekleme, çekiş düşüklüğü veya aşırı yakıt tüketimi gibi arızalar varsa, buji değişiminden sonra LPG ayarı yaptırmak bu arızaların giderilmesine yardımcı olabilir.
LPG sisteminiz 10 yıldan eski ise, buji değişiminden sonra LPG ayarı yaptırmak da yine sistemin daha verimli çalışmasına katkı sağlayacaktır.
Buji değişimi sonrası LPG ayarı yaptırılmak istenirse mutlaka yetkili ve uzman bir servisten destek alınmalıdır. Bu sayede motorun daha verimli çalışması, yakıt tüketiminden tasarruf sağlanması ve motorun daha sessiz çalışmasına katkıda bulunulmuş olunur.