Fren Onarımı & Bakım

Fren Onarımı & Bakım

Araçlarda fren sistemleri sürüş emniyeti açısından ihmal edilmemesi gereken bir mekanizmadır. Fren sisteminde oluşabilecek bir arıza trafikte bulunan herkesin hayatını tehlikeye sokabilmektedir.

Bu nedenle fren onarım ve bakımı araç ve trafik güvenliği açısından düzenli aralıklarla gerçekleştirilmelidir. Bosch Car Service donanımlı teknik personeli ve yüksek teknolojili ekipmanlarıyla araçlarınızın ve sizin emniyetiniz için en titiz fren onarımı & bakımı hizmetlerini sunmaktadır.

Bosch Car Servisinde Fren Onarımı Nasıl Yapılır?

Yetkili Bosch Car Service noktalarında fren balataları, fren diskleri ve fren hidroliği başta olmak üzere tüm aşınabilir parçaların dikkatli şekilde kontrolleri gerçekleştirilir. Bosch Car Service teknik personeli kullanacağı özel ekipmanlarla aracın fren sistemi bileşenlerine dair doğru ölçümleri yapacaktır. Yapılan ölçümler araç üreticisince belirlenen parametrelerle uyuşmadığında ilgili parçaların gerekli onarımı veya değişimi onayınızla gerçekleştirilecektir.

Fren Bakımı Ne sıklıkla Yapılmalıdır?

Süre bazında yılda en az bir kez fren bakımı yapılması tavsiye edilmektedir. Bunun yanında sürüş alışkanlıkları ve sıklığı da fren bakımı sıklığını etkileyebilmektedir. Fren sistemi parçalarının ömürleri kilometre bazında farklı aralıklarda değişim ihtiyacını da beraberinde getirir. Fren balataları, fren diskleri ve fren pabuçları kiti için ortalama değişim zamanına dikkat etmek gerekmektedir.

Fren bakımı ne zaman yapılmalıdır?

Yılda en az bir kez fren bakımı yapılması zaruri olarak göze çarpmaktadır. Bunun yanında aracın kullanım sıklığı doğal olarak farklı parametrelerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Fren balataları bakımında kalınlığın 2 mm’nin altına düşmeden ortalama 40.000 km’de değişimi önerilmektedir. Fren disklerinde ortalama ömür 80.000-100.000 km iken bu süre fren pabuçları kitinde her 30.000 km’de değişimi gerektirmektedir.

Fren Bakımı ve Onarımında Neler Yapılmaktadır?

Bosch Car Service’te bu alanda donanımlı uzman teknik personelimiz titizlikle aracınızın fren sistemi ve parçalarını incelemektedir. Detaylı şekilde ve özel ekipmanlarla gerçekleştirilen bu incelemelerde fren balataları, fren diskleri, fren hidroliği, fren kaliperi, fren boruları ve fren sistemini oluşturan diğer parçalar hesaba katılarak gerekli onarım,bakım ve değişim sizlerin onayıyla yapılmaktadır. Üsküdar Altunizade ve Kısklı bölgesi Bosch Car Service yetkili noktasında tüm bu hizmetlerden faydalanabilir, Bosch Türkiye garantisiyle tanışabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Fren Arızası Nasıl Anlaşılır?

Fren pedalına bastığınızda olağandışı bir ses çıkıyor ve fren pedalı titriyorsa, fren pedalı yumuşak şekilde döşemeye kadar iniyorsa, yüksek hızla giderken frene basıldığında pedal ve direksiyon titriyorsa, ani bir şekilde frene basıldığında otomobil savruluyorsa bu fren sistemlerinde yer alan bir arızaya işaret etmektedir.

Fren Kaliperi Bozuksa Ne Olur?

Fren sisteminin düzgün şekilde çalışmamasına, fren pedalına basıldığında ses gelmesi ve aracın savrulmasına neden olduğu gibi fren kaliperinin bozuk olması; fren balatalarının aşınmasına da yol açar. 

Fren Hidroliği Bakımı Ne Zaman Yapılır?

Fren hidroliği değişimi 2 yılda bir veya ortalama 40.000 km’de bir yapılmalıdır.

Balatalar Isınınca Ne Olur?

Balatalardaki aşırı ısınma, fren disklerinin eğilmesine neden olarak; araç fren sistemi için tehlike teşkil etmektedir.

Fren Balata Kalınlığı Kaç MM Olmalı?

Fren balata kalınlığı 2 mm’nin üzerinde olmalıdır. Aksi durumda fren balatalarının değişimi gerçekleştirilmelidir.

İlgili Konular

Oto sanayi sitesi

Oto sanayi sitesi

Oto sanayi sitesi, marka model ayırmadan her aracın teknik ve mekanik bakımları ile ayrıntılı olarak ilgilenen araç bakım merkezidir. Bu merkezde araçların ihtiyaçlarına yönelik her türlü bölüm aktif olarak çalışmaktadır.

Rehbere git

Motor Yağı Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?

Motor yağı, motor içerisindeki hareketli parçaların ve motor yatağının temizliği konusunda çok önemli bir role sahiptir. Hava ve yakıt yoluyla araç motoru içerisine ulaşabilecek toz, kir ve benzeri kirletici partiküller motor aksamı üzerinde zararlı olabilecek tabakalar yaratarak sürtünmeyi artırır. Motor yağı bu kirletici tortul ve tabakaların motor performansını olumsuz yönde etkilemesine engel olur. Motor içerisinde sürtünme sonucu oluşabilecek aşındırmayı önleyen motor yağının periyodik şekilde değiştirilmesi motor performansı üzerinde doğrudan etkili olup, ileride yaş...

Rehbere git
Motor Yağı Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?
Güvenli Sürüş İçin Takip Mesafesinin Önemi

Güvenli Sürüş İçin Takip Mesafesinin Önemi

Trafik kazaları oranları güne güne artmaktadır. Bu artışın en büyük sebebi güvenli sürüş konusunda bilgi sahibi olmayan araç sahiplerinin araç kullanmasıdır. Günümüzde basit gibi görünen takip mesafesine bile doğru düzgün bir şekilde riayet edilmemektedir. Bu anlamda takip mesafesinin öneminin kavranması gerekmektedir.

Rehbere git

Araçta Buji Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Motorun bir bölümü olan buji, değiştirilmeden sadece temizlikle düzeltilmektedir. Ancak temizlik işlemleri

Rehbere git
Araçta Buji Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?