Güvenli Sürüş İçin Takip Mesafesinin Önemi

Güvenli Sürüş İçin Takip Mesafesinin Önemi

Trafik kazaları oranları güne güne  artmaktadır. Bu artışın en büyük sebebi güvenli sürüş konusunda bilgi sahibi olmayan araç sahiplerinin araç kullanmasıdır. Günümüzde basit gibi görünen takip mesafesine bile doğru düzgün bir şekilde riayet edilmemektedir. Bu anlamda takip mesafesinin öneminin kavranması gerekmektedir. 
Trafikte araçların birbirini yakın takip etmesi doğru değildir. Öndeki araçla her zaman arada mesafe olmalıdır. Çünkü  öndeki aracı yakın takibe alan bir sürücü ani frende araca arkadan çarpacaktır. Arkadan çarpan sürücü daima suçludur. Trafikte yanlış manevraları yapılacağı unutulmamalı buna göre takip mesafesi belirlenmelidir. Bu konuya önem veren ve bunu uygulayan araç sahipleri herhangi bir kaza ile karşılaşmaktadır. 

Güvenli Sürüş İçin Takip Mesafesinin Önemi

Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir?

Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir?

Güvenli sürüşün sağlanması kaza oranlarının düşmesinde önemli rol oynamaktadır. Araç sahiplerinin daha fazla bilinçlenmesini sağlamak için güvenli sürüş teknikleri kullanılmaktadır. Bu teknikleri kullanmak ve öğrenmek her sürücünün görevidir. Güvenli sürüşün sağlanması açısından kullanılan teknikler aşağıda verildiği şekildedir: 
 
1. Araca  iç ve dış bakımların yapılmış olması gerekir. Bu bakımların yapılması oluşmuş veya oluşabilecek hasarların önüne geçmek açısından gereklidir. 
2. Emniyet kemeri takılmalıdır. Emniyet kemeri, ani fren yapma durumunda sürücüyü koruyan tek şeydir. 
3. Trafikte giderken başka bir şeylerle uğraşmak doğru değildir. Araç sahibi mutlaka yol odaklanmalıdır. 
4. Öndeki araç ile takip mesafesinin korunması gerekir.
5. Özellikle uzun yolculuk yapan sürücüler,  dinlenmeden yolculuk yapmaktadır.  Güvenli sürüşün sağlanması açısından bu doğru değildir. 
6. Aracın sigorta ve kaskosunun  yaptırılmış olması gerekir.
7. Mevsim geçişlerinde mutlaka lastik kontrolü yaptırılmalıdır.

Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir?

Güvenli Sürüş İçin Takip Mesafesi Nasıl Ayarlanır?

Güvenli Sürüş İçin Takip Mesafesi Nasıl Ayarlanır?

Güvenli sürüşü sağlayan en önemli faktör takip mesafesinin korunmasıdır. Takip mesafesini ayarlamak araç sahibinin kolaylıkla yapabileceği bir durumdur. Öndeki araç ile aranızda ne kadar mesafe olması gerektiğine aracın hızına bakılarak karar verilir. Bir araç yolda 120 ile gidiyorsa öndeki aracı takip etme mesafesi 60 metredir. Takip mesafesi mevcut hızın yarısı kadar olmalıdır. Ancak zorlu hava şartlarında bu mesafe artırılmalıdır. 

Güvenli Sürüş İçin Takip Mesafesi Nasıl Ayarlanır?