Kusurlu Amortisörler Görevini Yerine Getiremediğinden Aracın Yola Tutunmasını Zorlaştırır

Kusurlu Amortisörler Görevini Yerine Getiremediğinden Aracın Yola Tutunmasını Zorlaştırır

Lastik kalitesi veya zemin durumu  aracın yola tutunmasını zorlaştırmaktadır. Yol tutuş özelliğinin etkilenmesine sebep olan pek çok faktör vardır. 

Kusurlu amortisörler görevini yerine getirmediğinden  aracın yola tutunmasını zorlaştırmaktadır.  Bu duruma sebep olan ise lastiklerin aşırı derece aşınmasıdır. Amortisörlerin işlevini yerine getirmemesi lastiğin yüzeyinde aşınmaların oluşmasına sebep olmaktadır. Lastiğin yüzeyinde oluşan bu aşınma ve yıpranmalar aracın yol tutuş özelliğinin kaybetmesine sebep olmaktadır. 

Lastiğin  kaliteli olması bile, yol tutuş özelliğini bazı durumlarda koruyamamaktadır. Çünkü sorun amortisörden kaynaklı olduğundan öncelikli olarak amortisörün değiştirilmesi gerekmektedir. Bozuk ve işlevini yitiren bir amortisör sadece lastiğin değil aracın güvenlik sistemlerinin de bir süre sonra çalışmamasına sebep olmaktadır. 

Kusurlu Amortisörler Görevini Yerine Getiremediğinden Aracın Yola Tutunmasını Zorlaştırır

Araç Sahibi Dikkat Etmeli

Araç Sahibi Dikkat Etmeli

Araç sahibi seyir halindeyken, araçta savrulma veya sarsıntı gibi durumları saptadığında mutlaka servise başvurmalıdır. Ertelenen sorunlar onarımı olmayan durumlara yol açmaktadır. Bu gibi durumlarda aracın sadece bir kısmının değişmesi gerekirken birçok bölümünün onarım alması hem mali açıdan hem de aracın performansı açısından  aracın zarar görmesine yol açmaktadır. 

Yol tutuşu özelliğini kaybeden bir araç, kazalara açık hale gelmektedir. Araç sahibi bu gibi durumlarda sadece kendi canını değil başka sürücülerin de can güvenliğini olumsuz anlamda etkilemektedir. 

Araç Sahibi Dikkat Etmeli

Amortisör Tamiri Yapılır Mı?

Amortisör Tamiri Yapılır Mı?

Bazı amortisörler,  servis tarafından tamir edilirken bazı amortisörler onarım işlemine sokulmamaktadır. Çünkü bazı  amortisörler, sadece bir kere kullanılabilecek şekilde üretilmektedir. Bu tarz amortisörlere sahip araçlar için amortisör değişim işlemi uygulanmaktadır. 

Standart olarak üretilmiş amortisörler ucuz maliyetli olması sebebiyle değiştirilmesi daha mantıklı olmaktadır. Ancak bazı araçlarda elektrik sistemli amortisörler bulunduğundan mali açıdan araç sahibini zora sokmamak adına tamir edilmesi daha uygun görülmektedir. 

Araçta hangi amortisörün bulunduğu ve nasıl bir yol izlenmesi gerektiği servis yetkilileri tarafından araç sahiplerine iletilmektedir. Yetkililer, amortisörün değişip değişmeyeceği veya tamir edilip edilmeyeceği konusunda araç sahipleri bilgilendirilmektedir. 

Araç sahipleri, amortisör değişikliği sırasında üretici firma tarafından onaylanmış olan orijinal yedek parçaları araca taktırmalıdır. Çünkü araca iç ve dış olarak takılan her parça satış sırasında kayıtlarda çıkmaktadır. 

Amortisör Tamiri Yapılır Mı?