Motor Yağı Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?

Motor Yağı Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?

Motor Yağı Ne Sıklıkla Değiştirilmeli ?

Motor Yağı Ne Sıklıkla Değiştirilmeli ?

 

Motor yağı, motor içerisindeki hareketli parçaların ve motor yatağının temizliği konusunda çok önemli bir role sahiptir. Hava ve yakıt yoluyla araç motoru içerisine ulaşabilecek toz, kir ve benzeri kirletici partiküller motor aksamı üzerinde zararlı olabilecek tabakalar yaratarak sürtünmeyi artırır. Motor yağı bu kirletici tortul ve tabakaların motor performansını olumsuz yönde etkilemesine engel olur. Motor içerisinde sürtünme sonucu oluşabilecek aşındırmayı önleyen motor yağının periyodik şekilde değiştirilmesi motor performansı üzerinde doğrudan etkili olup, ileride yaşanabilecek daha büyük çaplı olumsuzlukların önüne geçer.

Araç üreticileri tarafından yılda en az bir kez motor yağı değişimi önerilmektedir. Motor yağının ne sıklıkla değiştirilmesi gerektiği aracınızın modeline, kullandığınız yağın türüne ve aracınızın kullanım sıklığına göre de farklılık göstermektedir. Örneğin kısa sürelerde çok kilometre kat eden araçlarda motor yağı değişiminin daha erken yapılması gerekebilir. Bu konuda eski araçlarda her 5.000 kilometrede bir, yeni araçlarda ise azami 20.000 kilometre olmak üzere ortalama 8.000 ile 10.000 km arasında bir motor yağı değişimi efektif olmaktadır. Aracın yeni olması kullanıcıları yanıltmamalıdır. Motor yağı hava yoluyla motor içerisinde korozyona neden olabilecek toz ve mikroskobik parçacıkların temizliğini sağlarken aracın kullanım biçimi, hava ve yol koşulları yağın viskozitesini yani akışkanlık direncini etkileyerek işlevselliğini düşürebilir. Özellikle toprak yol ve patikalarda yoğun toz bulutu havaya karışarak motor içerisine nüfuz edebilir, motor yağının zararlı etkenlerce kirletilmesine yol açabilir.

Dolayısıyla hava kirliliği ve yol koşulları motor yağının kullanım ömrünü kısaltarak, aralıklı bakımı zorunlu kılabilir. Bunun yanında içten yanmalı motorlarda yanma reaksiyonu sonucu oluşabilecek partiküllere karşı da koruma sağlayan motor yağı aracın kısa sürede sık kullanımı nedeniyle de bakım ve değişime ihtiyaç duyabilmektedir. Motor yağının göz ardı edilmemesi gereken bir diğer işlevi de içten yanmalı motorlarda aşırı ısınmanın önlenmesidir. Bu nedenle çok sıcak veya çok soğuk havalarda, ekstrem iklim koşullarında motor yağı kontrolü elzem hale gelmektedir. 100 yıllık sektörel deneyimini güncel teknolojik gelişmelerle sürekli canlı tutan Bosch Car Service’le aracınızın her türlü bakım ve ihtiyacını uzman ellerde olmanın güvencesiyle gerçekleştirebilirsiniz.  

Motor Yağı Ne Sıklıkla Değiştirilmeli ?