Triger Kayışı Ne Zaman Değiştirilmeli?

Triger Kayışı Ne Zaman Değiştirilmeli?

Triger Kayışı Ne Zaman Değiştirilmeli?

Triger Kayışı Ne Zaman Değiştirilmeli?

“Camshaft belt” eksantrik mili kayışı, “Timing belt” zamanlama kayışı isimleriyle de anılan triger kayışı, araç motorlarının çalışma düzeni içerisinde hayati önem taşımaktadır. Triger kayışı krank milinden aldığı hareketi eksantrik (kam) miline ileterek, supapların açılıp kapanmasını sağlar. Supapların doğru zamanlamayla açılıp kapanması motor içerisine temiz hava girişini ve egzozdan kirli hava çıkışını mümkün hale getirir. Triger kayışının bir diğer görevi de bazı araçlarda devridaim pompasına hareketini vererek, motor soğutma sıvısının sitem içerisinde dolaşımına imkan tanımaktır.

Senkron ve zamanlanmış bir hareketi gerektiren triger kayışı, krank mili ve eksantrik (kam) mili dişlilerine doğru şekilde oturmalıdır. Aksi halde krank milinin hareketiyle supaplar arasındaki senkron bozulacak, motor ve egzoz kısımlarında hava sirkülasyonu sekteye uğrayacaktır. Triger kayışlarının ömrü, kullanımda oldukları zaman birimiyle ve kat edilen kilometreyle bağlantılıdır. Bu konuda araç üreticilerinin tavsiyesi; triger kayışının 3 ile 5 yıl arası bir sürede değiştirilmesi yönündedir. Kilometre bazında araç marka ve modeline göre farklılıklar bulunmakla beraber, ortalama 60.000 ile 10.000 kilometrede bir, triger kayışı değişimi yapılması önerilmektedir. Triger kayışının yanı sıra araçlarda triger zinciri kullanımı da mevcuttur. Triger kayışı kauçuk malzemeden üretilirken, triger zincirinin yapısı metallerden oluşmaktadır. Triger zinciri, daha ağır olmasının yanında daha güçlü ve uzun ömürlüdür. Fakat triger zinciri, triger kayışının aksine düzenli şekilde yağlanmayı gerektirir. Ayrıca triger zinciri motorun çalışma esnasında daha fazla gürültüye sebep olur. Triger zincirinin bir diğer dezavantajıysa; esnemesi ya da kopması durumunda araç içerisinde daha büyük çaplı hasara kolaylıkla sebebiyet verebilmesidir.

Bu nedenlerden ötürü araç kullanıcıları tarafından son yıllarda triger kayışı daha sıklıkla tercih edilir hale gelmiştir. Triger kayışı esasında bir set halinde işlevini yerine getirmektedir. Triger kayışı onu iki mil arasında doğru hizaya sabitleyen gergi bilyesi ve devridaim pompasıyla bütünlük halinde çalışır. Bu set içerisinde hasar alan bir parça olması durumunda da sistemin topluca değişimi gerekmektedir. Araç bakım-onarım alanındaki eşsiz uzmanlığı ve tecrübesiyle sizler de yetkili Bosch Car Service noktalarında triger kayışı kontrol ve değişimini gönül rahatlığı içerisinde yaptırabilirsiniz.

Triger Kayışı Ne Zaman Değiştirilmeli?