Uzun Ömürlü Akü İçin İpuçları

Uzun Ömürlü Akü İçin İpuçları

Uzun Ömürlü Akü İçin İpuçları

Uzun Ömürlü Akü İçin İpuçları

Araçlarda elektrik enerjisini depolayıp ilgili parçalara ulaştırmakla sorumlu akünün araç marş motorunun çalışmasında da önemli bir rolü vardır. Motorlu taşıtlarda bu denli kritik görevleri olan akünün ömrünü atılacak birkaç adımla uzatmak mümkün.

Araç akünüzü aşırı sıcaklara koruyun. Özellikle yaz aylarında yükselen araç içi sıcaklığıyla beraber akü sıvısının buharlaşması söz konusu olabilmektedir. Aracınızın uzun süreler kullanılmadan bırakılmasından kaçının.

Aracın düzenli olarak kullanılması alternatör aracılığıyla akünün şarj olmasını sağlayacaktır. Aracınızdan ayrılırken elektronik ekipmanları çalışır durumda bırakmadığınızdan emin olun.

Araç park halindeyken aydınlatma sistemleri, multimedya, klima, ses sistemleri açık kalması durumunda akü boşalmasına sebebiyet verebilecektir. Akünüzün kutup başlarını ve yüzeyini temiz tutun.

Akü üzerinde zamanla oluşan oksitlenme akü ömrünü olumsuz yönde etkileyecektir.

Akü kontrolü şarj düzeyini ve elektrolit seviyesini test ettirin. Yetkili araç servis noktalarında akü bakımlarını periyodik şekilde yaptırmak akü ömrünü önemli ölçüde artıracaktır. Oto Sanayi Sitesi

Uzun Ömürlü Akü İçin İpuçları