Akü Kontrolü

Akü Kontrolü

Akü temelde kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürüp depolayarak araç marş motoruna ve araç içerisindeki elektronik ekipmanlara güç sağlamakla görevlidir. Bu nedenle akü şarj kontrolü yolda kalmamak adına büyük önem taşır.

Yaz aylarına nazaran kış aylarında akünün çalışma şartları ve performansı çok daha önemli hale gelir. Doğru teknolojik araçlar ve uzman kişilerce akü kontrolü yapılması istenmeyen durumların önüne geçmede çok daha etkili olacaktır. Bosch Car Service yetkili noktası Şahinler Otomotiv’de aracınızın akü kontrollerini yaptırabilir, gerekli bakımlarını gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Akü Ölçme

Yetkili Bosch Car Service noktalarında aracınızın akü şarj seviyesi voltmetre (multimetre) yardımıyla dijital olarak görüntülenerek pil durumu hakkında fikir sahibi olunması sağlanır. Eğer şarj seviyesi %75 veya üzerindeyse yükleme testine geçilir. Eğer akü şarjı %75,12.4 V düzeyinden aşağıdaysa bu akünün şarj edilmesi gerektiğini göstermektedir. Son olarak aracın elektrik donanım kontrolü yapılarak akü ölçümü ve kontrolleri sonlandırılır.

Akü Arızaları Tespiti

Akünüzün sağlıklı şekilde çalışıp çalışmadığı, şarj seviyesinin yeterli olup olmadığı hakkında fikir edinmenizi kolaylaştıracak bazı belirtileri aracınızın çalışma durumundan fark edebilirsiniz. Marş motoru ya da radyo, klima vb. elektrik gücüne ihtiyaç duyan ekipmanların performansı bu konuda ipuçları verebilir. Ayrıcı oto bakım servislerinde akü kontrollerini yaptırarak aküde görsel ya da güç temelli bir arıza olup olmadığını uzman personel yardımıyla öğrenebilirsiniz.

Akü Kontrollerinde Yapılması Gerekenler

Akü kontrolünde ilk olarak görsel bir arıza olmadığından emin olunmalıdır. Akü üzerinde kırık veya çatlak; yerinden oynamış, kopuk, gevşek ya da hasarlı şarj kutupları, tıkanmış gaz çıkış delikleri, korozyon veya sıra dışı lekeler olup olmadığı göz yoluyla kontrol edilmelidir. Eğer sorun gözle görülür kısımlarda değilse akü şarj seviyesi ölçülmelidir. 

Hangi Marka Araçların Akü Kontrolü Yapılır?

Yetkili Bosch Car Service noktası Şahinler Otomotiv’de Peugeot, Seat, Audi, Citroën, Ford, Mercedes – Benz, Skoda, Volkswagen, BMW araçların akü kontrolleri yapılmaktadır. Üsküdar Altunizade ve Kısıklı bölge yetkili servisimize gelerek Bosch garantisiyle aracınızın akü kontrollerini ve bakımını gerçekleştirebilir, sayısız Bosch Car Service hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Akü Şarj Seviyesi Nasıl Ölçülür?

Akü şarj seviyesi negatif ve pozitif kutup noktalara bağlanan dijital voltmetre (multimetre) cihazıyla ölçülmektedir.

Akü Voltajı En Az Kaç Olmalı?

Akü şarj seviyesinin en az 12.4 V düzeyinde olması gerekmektedir. Eğer ölçülen değer daha az ise bu akünün şarj edilmesi gerektiği anlamına gelir.

Akü Zayıf Olursa Ne Olur?

Akünün zayıflaması, boşalması durumunda marş motoruna yeterli güç ulaşmayacağı için kontak anahtarı çevrilmesine rağmen motor başlatılamayacaktır. Ayrıca farların sönükleşmesi, radyo vb. elektronik ekipmanın düzgün çalışmaması gibi durumlar gözlemlenmektedir.

Akü Boşalan Araba Ne Kadar Sürede Dolar?

Normal şarj yöntemiyle ortalama 6-8 saat, hızlı şarj yöntemiyle 2-4 saat arası bir sürede akü şarjı doldurulabilir.

Akü Zayıf Olması Çekişi Etkiler mi?

Evet akünün zayıf olması durumunda az da olsa aracın çekişi olumsuz yönde etkilenmektedir. Yakıt tüketiminde anormal değişimler de izlenebilmektedir. 

İlgili Konular

Egzoz Muayene Ücreti

Egzoz Muayene Ücreti

Rehbere git

Oto sanayi sitesi

Oto sanayi sitesi, marka model ayırmadan her aracın teknik ve mekanik bakımları ile ayrıntılı olarak ilgilenen araç bakım merkezidir. Bu merkezde araçların ihtiyaçlarına yönelik her türlü bölüm aktif olarak çalışmaktadır.

Rehbere git
Oto sanayi sitesi
Motor Yağı Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?

Motor Yağı Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?

Motor yağı, motor içerisindeki hareketli parçaların ve motor yatağının temizliği konusunda çok önemli bir role sahiptir. Hava ve yakıt yoluyla araç motoru içerisine ulaşabilecek toz, kir ve benzeri kirletici partiküller motor aksamı üzerinde zararlı olabilecek tabakalar yaratarak sürtünmeyi artırır. Motor yağı bu kirletici tortul ve tabakaların motor performansını olumsuz yönde etkilemesine engel olur. Motor içerisinde sürtünme sonucu oluşabilecek aşındırmayı önleyen motor yağının periyodik şekilde değiştirilmesi motor performansı üzerinde doğrudan etkili olup, ileride yaş...

Rehbere git

Araç kışlık bakımında neler yapılır?

Her yetkili Bosch Car Service noktasında olduğu gibi Şahinler Otomotiv’de aracınızın lastikleri, farları, fren sistemi, fren hidroliği, motor yağı, filtreleri, antifrizi, silecekleri, cam suyu, klima sistemi, aküsü, ön düzeni, amortisörü ve egzozu kontrol edilerek gerekli değişimler gerçekleştirilmektedir. Kış lastiklerinin yanında ilk yardım ve kış arıza kitinin araçlarda hazır durumda bulunmasına özen gösterilir. Şahinler Otomotiv’de araç kışlık bakımı üzerine hassasiyetle düşülerek, mümkün olduğunca kısa sürelerde gerçekleştirilmektedir.

Rehbere git
Araç kışlık bakımında neler yapılır?