Akü Kontrolü

Akü Kontrolü

Akü temelde kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürüp depolayarak araç marş motoruna ve araç içerisindeki elektronik ekipmanlara güç sağlamakla görevlidir. Bu nedenle akü şarj kontrolü yolda kalmamak adına büyük önem taşır.

Yaz aylarına nazaran kış aylarında akünün çalışma şartları ve performansı çok daha önemli hale gelir. Doğru teknolojik araçlar ve uzman kişilerce akü kontrolü yapılması istenmeyen durumların önüne geçmede çok daha etkili olacaktır. Bosch Car Service yetkili noktası Şahinler Otomotiv’de aracınızın akü kontrollerini yaptırabilir, gerekli bakımlarını gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Akü Ölçme

Yetkili Bosch Car Service noktalarında aracınızın akü şarj seviyesi voltmetre (multimetre) yardımıyla dijital olarak görüntülenerek pil durumu hakkında fikir sahibi olunması sağlanır. Eğer şarj seviyesi %75 veya üzerindeyse yükleme testine geçilir. Eğer akü şarjı %75,12.4 V düzeyinden aşağıdaysa bu akünün şarj edilmesi gerektiğini göstermektedir. Son olarak aracın elektrik donanım kontrolü yapılarak akü ölçümü ve kontrolleri sonlandırılır.

Akü Arızaları Tespiti

Akünüzün sağlıklı şekilde çalışıp çalışmadığı, şarj seviyesinin yeterli olup olmadığı hakkında fikir edinmenizi kolaylaştıracak bazı belirtileri aracınızın çalışma durumundan fark edebilirsiniz. Marş motoru ya da radyo, klima vb. elektrik gücüne ihtiyaç duyan ekipmanların performansı bu konuda ipuçları verebilir. Ayrıcı oto bakım servislerinde akü kontrollerini yaptırarak aküde görsel ya da güç temelli bir arıza olup olmadığını uzman personel yardımıyla öğrenebilirsiniz.

Akü Kontrollerinde Yapılması Gerekenler

Akü kontrolünde ilk olarak görsel bir arıza olmadığından emin olunmalıdır. Akü üzerinde kırık veya çatlak; yerinden oynamış, kopuk, gevşek ya da hasarlı şarj kutupları, tıkanmış gaz çıkış delikleri, korozyon veya sıra dışı lekeler olup olmadığı göz yoluyla kontrol edilmelidir. Eğer sorun gözle görülür kısımlarda değilse akü şarj seviyesi ölçülmelidir. 

Hangi Marka Araçların Akü Kontrolü Yapılır?

Yetkili Bosch Car Service noktası Şahinler Otomotiv’de Peugeot, Seat, Audi, Citroën, Ford, Mercedes – Benz, Skoda, Volkswagen, BMW araçların akü kontrolleri yapılmaktadır. Üsküdar Altunizade ve Kısıklı bölge yetkili servisimize gelerek Bosch garantisiyle aracınızın akü kontrollerini ve bakımını gerçekleştirebilir, sayısız Bosch Car Service hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Akü Şarj Seviyesi Nasıl Ölçülür?

Akü şarj seviyesi negatif ve pozitif kutup noktalara bağlanan dijital voltmetre (multimetre) cihazıyla ölçülmektedir.

Akü Voltajı En Az Kaç Olmalı?

Akü şarj seviyesinin en az 12.4 V düzeyinde olması gerekmektedir. Eğer ölçülen değer daha az ise bu akünün şarj edilmesi gerektiği anlamına gelir.

Akü Zayıf Olursa Ne Olur?

Akünün zayıflaması, boşalması durumunda marş motoruna yeterli güç ulaşmayacağı için kontak anahtarı çevrilmesine rağmen motor başlatılamayacaktır. Ayrıca farların sönükleşmesi, radyo vb. elektronik ekipmanın düzgün çalışmaması gibi durumlar gözlemlenmektedir.

Akü Boşalan Araba Ne Kadar Sürede Dolar?

Normal şarj yöntemiyle ortalama 6-8 saat, hızlı şarj yöntemiyle 2-4 saat arası bir sürede akü şarjı doldurulabilir.

Akü Zayıf Olması Çekişi Etkiler mi?

Evet akünün zayıf olması durumunda az da olsa aracın çekişi olumsuz yönde etkilenmektedir. Yakıt tüketiminde anormal değişimler de izlenebilmektedir. 

İlgili Konular

 Uzun Ömürlü Akü İçin İpuçları

Uzun Ömürlü Akü İçin İpuçları

Araçlarda elektrik enerjisini depolayıp ilgili parçalara ulaştırmakla sorumlu akünün araç marş motorunun çalışmasında da önemli bir rolü vardır. Motorlu taşıtlarda bu denli kritik görevleri olan akünün ömrünü atılacak birkaç adımla uzatmak mümkün.

Rehbere git

Kusurlu Amortisörler Görevini Yerine Getiremediğinden

Lastik kalitesi veya zemin durumu aracın yola tutunmasını zorlaştırmaktadır. Yol tutuş özelliğinin etkilenmesine sebep olan pek çok faktör vardır. Kusurlu amortisörler görevini yerine getirmediğinden aracın yola tutunmasını zorlaştırmaktadır. Bu duruma sebep olan ise lastiklerin aşırı derece aşınmasıdır. Amortisörlerin işlevini yerine getirmemesi lastiğin yüzeyinde aşınmaların oluşmasına sebep olmaktadır. Lastiğin yüzeyinde oluşan bu aşınma ve yıpranmalar aracın yol tutuş özelliğinin kaybetmesine sebep olmaktadır. Lastiğin kaliteli olması bile, yol tutuş özelliğini ...

Rehbere git
Kusurlu Amortisörler Görevini Yerine Getiremediğinden
Güvenli Sürüş İçin Takip Mesafesinin Önemi

Güvenli Sürüş İçin Takip Mesafesinin Önemi

Trafik kazaları oranları güne güne artmaktadır. Bu artışın en büyük sebebi güvenli sürüş konusunda bilgi sahibi olmayan araç sahiplerinin araç kullanmasıdır. Günümüzde basit gibi görünen takip mesafesine bile doğru düzgün bir şekilde riayet edilmemektedir. Bu anlamda takip mesafesinin öneminin kavranması gerekmektedir.

Rehbere git

Oto sanayi sitesi

Oto sanayi sitesi, marka model ayırmadan her aracın teknik ve mekanik bakımları ile ayrıntılı olarak ilgilenen araç bakım merkezidir. Bu merkezde araçların ihtiyaçlarına yönelik her türlü bölüm aktif olarak çalışmaktadır.

Rehbere git
Oto sanayi sitesi